Nezanedbávejte předsíň, měla by navodit příjemný pocit

Do předsíně se hodí spíš světlejší barvy
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
12. února 2020 15:31 / Depositphotos
  0   0
Základ každé domácnosti tvoří obývací pokoj s kuchyní a ložnice. Neměli byste ale zanedbávat ani předsíň nebo chodbu, která je tím prvním, co návštěva uvidí. Měla by proto navodit příjemný pocit hned po vstupu dovnitř.

Předsíň by měla být útulná a klidná, ale také praktická a funkční. Vyhýbejte se proto kýčovitým věcem nebo příliš ostrým barvám, které by mohly vyvolat šok hned v první chvíli. Používejte proto klidné barvy. Jde o malý prostor, takže raději světlejší než tmavší. Důležité je i vhodné osvětlení.

Skříň a zrcadlo

V předsíni se obvykle nachází šatní skříň, botník a zrcadlo, pokud je větší, může se dát i křesílko nebo stolička. V menších předsíních se místo skříně hodí alespoň věšák na odkládání kabátů nebo bund.

Častými chybami je nepřehlednost a chaos kvůli špatně vyřešeným úložným prostorům. Většinou je skříní málo nebo nevyhovuje jejich velikost, materiál a umístění, ale také nemusí být dobře promyšlené vnitřní uspořádání. Pro správné využití prostoru je dobré vytřídit nepotřebné oblečení i boty.

Další chybou je nedostatek světla. V takovém případě působí vstupní místnost šedě a ponuře a nemusí budit dobrý první dojem, ale spíš úzkost nebo nepříjemný pocit. Vyřešit to mohou skleněné dveře, ale také výkonnější světla.

Limitující prostor

Do předsíně se nejlépe hodí multifunkční nábytek, protože vás limituje prostor. Můžete si pořídit skříň až ke stropu nebo jednoduchou stěnu s háčky, jejíž součástí je botník i police na odkládání různých věcí. Důležité je mít po ruce místo, kam odložíte tašku nebo oblečení, ženám by nemělo chybět zrcadlo, ve kterém se zkontrolují před odchodem z domu.

Hodí se dřevěné sestavy, které jsou ale náročnější na údržbu. Praktičtější je použít spíš akrylát, ale dřevo bývá oblíbenější. Na podlahu už není tolik praktický koberec jako za dřívějších časů, protože když vstupujete se špinavými botami, lehce jej zašpiníte. Hodí se spíš dlažba, ale hned je potřeba kvůli chladu nazout papuče. Vhodná je i plovoucí podlaha nebo PVC podlaha.

Důležité dveře

V rodinném domě se u vstupního prostoru může objevit také schodiště, které spojuje místo s dalším patrem. Může být nenápadné, nebo tvořit dominantu. Důležité jsou také dveře. Na úsporu místa můžete použít zasouvací. Místnost mohou prosvětlit i skleněné dveře.

Předsíň můžete oživit také doplňky. Může to být například lampa, různá světla, lavice, ale třeba i zajímavé police nebo rohožky. Můžete si hrát s barvami a materiály. O problémech se schodištěm jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Věda & Vesmír

Vědci vyrobili z vody kov. A podíl na tom mají i čeští odborníci

Bydlení

Postavte si na zahradě venkovní pec na pizzu. Není to nijak složité a všem udělá velkou radost

Zavřít reklamu