Lucky bamboo přináší radost vzhledem i svou nenáročnou péčí

Rostlina se množí řízkováním
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
31. března 2020 09:13 / Depositphotos
  0   0
Bambus pro štěstí je oblíbenou rostlinou jako dárek pro někoho, komu chcete udělat radost a trošku mu rozzářit domov. Je líbivý, zajímavý, a také je velmi nenáročný na pěstování. Často se prodává s dekorativně tvarovanými a různě propletenými kmínky.

Věděli jste však, že šťastný bambus vlastně vůbec není bambus? Jde o dračinec pruhovaný (Dracena sanderiana). Nevyžaduje téměř žádnou péči a když dodržíte pár základních pravidel, poroste doslova jako z vody.

Bambus pro štěstí

Tato oblíbená rostlinka je po celém světě známá pod anglickým názvem lucky bamboo (šťastný bambus). Své jméno získal ze dvou důvodů. Jednak připomíná bambus, a také prý nosí štěstí. Už asi nevypátráme, jak k tomuto přívlastku přišel, každopádně mu to vyneslo velkou slávu. Šťastný bambus je jednou z nejprodávanějších a nejčastěji darovaných rostlin na světě. Jeho domovinou jsou tropické oblasti Kamerunu, ale do Česka se dováží převážně z Asie. Jelikož se snadno množí, stačí si sehnat pár řízků a můžete se pustit do radostného pěstování.

Není voda jako voda

Šťastný bambus je skutečně velmi nenáročnou pokojovkou. Stačí mu pěstování v obyčejné vodě. I když tady už máme první a bohužel častou pěstitelskou chybu. Pokud používáte vodu z kohoutku, nechejte ji minimálně jeden den odstát. Zvolit můžete i filtrovanou nebo balenou vodu z obchodu. Rostlina totiž nemá ráda chlor a mohly by jí začít uhnívat kořeny. Vodu měňte zhruba dvakrát do měsíce a při tom propláchněte kořínky.

Při pěstování v průhledné nádobě krásně vidíte, jak vám rostlinka, respektive její kořenový systém, prospívá. Pokud zaznamenáte, že kořínky hnědnou a začíná se kalit voda, poškozené kořeny odstřihněte a nádobu důkladně vymyjte. Hladinu vody udržujte v rozmezí 3 - 8 centimetrů a délku kořenů kolem 2 centimetrů.

Pěstování v květináči

Pokud se rozhodnete pro pěstování nepravého bambusu v substrátu, zvolte běžnou zeminu pro pokojové rostliny. Nádoba by měla být vyšší a ne příliš široká. Hnojte podle zvyklostí, v létě častěji a v době vegetačního klidu méně. Pozor jen na správné hnojivo. To by mělo být na přírodní bázi a bez vápna. Substrát udržujte stále mírně vlhký, pozor na přelití. Šťastný bambus bude nejšťastnější na západním okně, nesnáší totiž přímé slunce.

Tvarování je návykové

Jak můžete vidět v naší galerii, lucky bamboo se dá krásně tvarovat. Jakmile jednou začnete a bude se vám dařit, máte koníček na celý život. A dobrá rada na závěr. Tato roztomilá dracénka je sice krásná, ale také mírně jedovatá, proto ji raději pěstujte z dosahu malých dětí a domácích mazlíčků. Čtěte také: Pěstujte zajímavou pokojovou rostlinu nazvanou živé kameny.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Bydlení

Jedlá soda nemusí být vždy dobrý pomocník. Na tyto předměty ji rozhodně nepoužívejte

Zavřít reklamu