Pečujte dobře o chrup svého psa. Zdravé zuby jsou předpokladem pro jeho aktivní život

 Mazlíčci 
25. března 2020 14:00 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zdravé zuby jsou předpokladem pro aktivní život psa Depositphotos
Péče o chrup je nedílnou součástí naší hygieny. Své mazlíčky však v této oblasti drtivá většina chovatelů zanedbává. Přitom je zubní hygiena stejně důležitá jako další činnosti spojené s péčí o jejich zdraví, kterými jsou zkracování drápků nebo vyčesávání srsti. A když si z toho uděláte denní rituál formou hry, nestane se z toho boj na život a na smrt ani trápení pro vás i vašeho psa.

Pojďte se s námi podívat na rady, jak se bakterií zubního plaku, které způsobují mimo jiné zápach z tlamy vašeho mazlíčka, poměrně snadno zbavit. 

Proč psům čistit chrup

Volně žijící šelmy si zuby nečistí, a přesto jim chrup slušně slouží celý život, tak proč bychom sebe a své miláčky měli obtěžovat touto otravnou rutinou? Protože se značně liší jejich životní styl, diametrálně odlišná je skladba potravy, a těm divokým také nikdo nepřilepšuje různými pamlsky. Tvorba zubního plaku je stejně jako u lidí normálním procesem. Důsledky zanedbané péče jsou však také velmi podobné. Bakterie způsobují zánět dásní, celý proces může vést až ke vzniku parodontózy a ztrátě zubů. Nechceme vás strašit, ale pokud jste dočetli až sem, asi cítíte, že byste s pravidelným čištěním chrupu svého mazlíčka měli začít.

Nikdy není pozdě

Nezáleží na tom, kolik má pes roků, začít můžete kdykoliv. Bude to chtít trochu trpělivosti, ale nebojte, půjde to. U veterináře nebo ve specializovaném obchodě si pořiďte pastu určenou psům. Ta se od lidské liší tím, že neobsahuje fluor, který je pro psy škodlivý. Navíc je ochucená tak, aby psům voněla, vybrat jim můžete například kuřecí nebo hovězí příchuť. Kartáček můžete prozatím zkusit lidský, ale minimálně zpočátku měkký. Teprve kdybyste zjistili, že vám nebo pejskovi běžný kartáček nevyhovuje, sáhněte po speciálním, například prstovém.

Čištění zubů jako hra

Vyhraďte si každý den pár minut na novou hru, na kterou se bude váš pes těšit. Nejprve jej musíte zvyknout na doteky v oblasti čenichu a pysků. Hrajte si s ním, přetahujte se o nějakou hračku, sahejte mu do otevřené tlamy, tahejte za zuby.

Postupně prodlužujte čas, kdy budete prsty masírovat jeho dásně. Vypomoci si můžete tím, že si mezi prsty rozemnete trochu psí zubní pasty, která pejskům voní. Postupně zkuste k prstům přidávat i několik lehkých tahů kartáčkem. Mějte u sebe jako odměnu minigranulky, ovšem jiné než jeho běžné krmivo.

Nejde o boj, ale o zábavu

Na pejska stále mluvte, druhou rukou ho hlaďte a plácejte. Celý proces by neměl být dlouhý, nikdo z vás to určitě nebude chtít protahovat. Čistit byste měli nejprve postranní zuby, pak opatrně zadní a nakonec ještě opatrněji přední, což je pro psa nejcitlivější oblast. S kartáčkem zacházejte citlivě, nemá jít o boj nebo o to, kdo je silnější. A také proto, abyste pejskovi neublížili třeba tím, že mu nechtěně zasunete kartáček do krku.

Některému psovi zvykání na tuto novotu trvá pár dnů, jinému pár týdnů. Trpělivost se vám, a především vašemu pejskovi vyplatí. Bez ústní hygieny budete častějším hostem veterinární ordinace, nehledě na poměrně vysokou finanční zátěž. Pes ve vyšším věku může také bez patřičné péče přicházet o zuby, kousání pro něj bude obtížnější, příprava stravy pro vás složitější.

Čím častěji, tím lépe

Čistit chrup svému parťákovi nemusíte každý den, ale čím častěji, tím samozřejmě lépe. Váš veterinář vám jistě poradí další triky, jak sobě a vašemu pejskovi čištění chrupu co nejvíce usnadnit. Další pro psy příliš neoblíbenou činností je koupání. Podobně jako u zubních past existuje množství druhů psích šamponů. My vám poradíme, jak si udělat domácí výživný ovesný šampon s rozmarýnem. Nedráždí a je vhodný i pro psí alergiky.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47