Zahrada může kvést i v noci. Stačí vysadit ty správné rostliny

 Zahrada 
03. května 2019 09:50 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Noční květiny vypadají krásně a omamně voní Internet
Většina lidí je zvyklá na to, že rostliny v zahradě potřebují ke kvetení sluneční paprsky. Jenže existují i druhy, které jsou přes den schoulené v poupata a po setmění se nádherně rozvinou. Kromě toho, že lákají noční opylovače, zajistí vám tyto rostliny i zajímavou kulisu třeba u posezení.

Noční motýli neboli můry se podobně jako jejich denní příbuzní živí nektarem z květů. Pokud je chcete na svou zahradu přilákat, vysaďte si rostliny, jejichž květy se otevírají až v noci. Pokud rostlinu vysadíte poblíž zahradního posezení, budou záplavy květů těšit i vás. Mnohé z nich navíc nádherně voní.

Pupalka dvouletá

Pupalka  dvouletá (Oenothera biennis) dorůstá do výšky dvou metrů. Její žluté květy rozkvétají večer po  soumraku a kvetou celou noc. Ráno vadnou a opadávají. Vůně, kterou při kvetení květy vydávají, je velmi silná a láká noční motýly. Po odkvětu vytváří pupalka 2 až 4 cm dlouhé zelené tobolky s jedním až dvěma semeny, která se hojně využívají v léčitelství.

Dobře zvažte, kam pupalku vysadit. Dorůstá výšky přes jeden metr, a proto ji bude třeba vysadit na místě, kde nebude bránit ve výhledu nebo stínit nižším rostlinám. Jinak patří k nenáročným rostlinám, které lze snadno pěstovat v každé zahrádce s přímým sluníčkem nebo alespoň polostínem. Vzhledem k tomu, že jí spíše vyhovuje kamenitá zem chudší na živiny, je dobré ji vysadit poblíž zídky nebo plotu, kam se i svojí velikostí lépe hodí. Vyhovuje jí spíše sucho, ale během letních veder i ona potřebuje zalít. 

Množí se semeny, která v prvním roce na jaře vyklíčí a utvoří listovou růžici. Ta přezimuje a během dalšího roku vyžene kvetoucí lodyhu, která po vyzrání plodů odumře.

Povijnice

Povijnice (Ipomoea indica) je překrásná vinoucí se rostlina. Jelikož kvete za měsíčního svitu říká se jí měsíční rostlina. Může mít bílé, fialové, modré nebo růžové květy. 

Povijnice může dosáhnout výšky až 3 m nebo i více. Jedná se o popínavou rostlinu, která svým vzhledem může připomínat svlačec. Miluje slunce, takže ji rozhodně vysaďte na slunné stanoviště. Důležité je také naplánovat si systém podpory této rostliny. Upřednostňuje vlhkou půdu, takže pravidelná zálivka je důležitá. I tak ale rostlina netoleruje stojící vodu, takže zalévejte často, ale ne moc. Půda tedy musí být dobře odvodněná a měla by obsahovat průměrné množství živin. Klasická zahradní půda je naprosto dostačující.

Nocenka jalapenská

V angličtině se jí říká  Four O’ Clocks (tedy květina kvetoucí o čtvrté hodině večerní). Její květy se otevírají teprve v pozdním odpoledni a zavírají se opět k ránu. Pochází z peruánských And a už ve 14. století byla exportována do celého světa.

U nás pěstujeme nocenku (Mirabilis jalapa) jako letničku nebo trvalku. Přes den je to košatý, sytě zelený a hustě olistěný keřík asi metr vysoký, v noci bohatě kvetoucí a příjemně vonící rostlina. Květy jsou zvonkovité, s nálevkovitou korunou asi čtyřcentimetrového průměru, v barvách bílé, žluté, červené nebo v různých odstínech lila a růžové. Rostliny z vlastních semen mívají až čtyřbarevné květy.  

Semena se vysévají od poloviny dubna buď do pařeniště, přímo do květináčů, nebo později rovnou na záhony. Rostliny předpěstované z dřívějších výsevů se po polovině května vysazují ven. Dopřejte jim slunné místo, kde bohatěji narostou. Svědčí jim hlinitá a výživná zem. V chladnějším počasí raději s výsadbou počkejte, mladé (i starší) nocenky jsou choulostivé na noční mrazíky a teploty nižší než plus pět stupňů Celsia zpomalují jejich růst. Jinak je to nenáročná rostlina, nemusí se zastřihávat, čistit odkvetlé květy ani vyvazovat – stonky jsou pevné a vydrží i nápor větru. Na vhodném místě vydrží kvést od června do října, tedy až do prvních mrazů. Na zahradě ale můžete pěstovat i jiné neobvyklé rostliny. O tom, jak si například vypěstovat pistácie, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Steven Tyler z Aerosmith je doma z léčebny. Drogová historie 74letého rockera je velmi dlouhá

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Tech

Není to tank, ale funguje jako tank. Američané mají nové lehké tankové vozidlo

Zavřít reklamu