Nevíte, co koupit dítěti na Vánoce?

 Ostatní 
16. prosince 2015 18:39 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Aby hračka dítě opravdu bavila a navíc i rozvíjela a vzdělávala, musí být přiměřená jeho schopnostem a zájmům, které se vyvíjí a mění s tím, jak dítě roste.  Wikimedia Commons/Newtown grafitti
Většina odborníků se shoduje, že hračky jsou pro správný rozvoj dítěte velmi důležité, a to v každém vývojovém stupni. Vybrat však takovou hračku není vůbec jednoduché. Možnosti jsou tak obrovské, že mnohdy není v lidských silách se v sortimentu orientovat. Někteří rodiče dávají přednost módním výstřelkům, jiní především přáním samotného dítěte a další především funkčnosti.

Hračky pro děti do 6 měsíců


Malý kojenec ještě nemá vyvinutou jemnou motoriku, proto ho zaujmou především hračky, které si může prohlížet a také slyšet. Baví ho předměty pestrých, kontrastních barev, které se samy pohybují a vydávají zvuky. Vhodné jsou hrazdičky, závěsné kolotoče, chrastítka, pískátka a měkké hračky.

Hračky pro děti od 7 do 12 měsíců


Větší kojenec si umí zapamatovat známé tváře i své oblíbené hračky nebo obrázky. Napodobuje zvuky a začíná chodit. Hračky, které má od narození ho ještě baví, ale je vhodné je rozšířit o stojící chrastítka, měkké míče, pohyblivé hračky, vkládačky, první knížky, velké kostky a kyblíčky a bábovky. Radost u děťátka vyvolá také chodítko nebo hopsadlo.

Hračky pro batolata od 12 do 18 měsíců


Vaše děťátko již chodí a teď bude všude s vámi a ve všem vás bude napodobovat. Je šťastné, když může zkoumat věci, které zároveň zlepšují jeho motorické schopnosti. Rádo si prohlíží obrázky a poslouchá zvuky kolem. Vynikající pro celkový rozvoj jsou knížky s barevnými jednoduchými ilustracemi, hudební hračky, skládačky a vkládačky, autíčka, věci k vybarvování, kostky na skládání a do sebe zapadající hračky jako jsou pyramidy z kroužků.

Hračky pro batolata od 18 měsíců do 2 let


Dítě v tomto věku se o hračky nerado dělí, má své oblíbené věci a rádo si hraje s takovými hračkami, se kterými může svobodně manipulovat, napodobovat činnost dospělých a má potřebu do něčeho bouchat a postavené výtvory zase bourat.

Vhodné jsou různé zatloukací hračky, do kterých se dá bouchat dle libosti, rozvíjejí jednak koordinaci, jednak umožňují vybití přebytečné energie. Dále jsou oblíbené třídící hračky a vkládačky, které dítěti pomáhají poznávat tvary a zároveň rozvíjejí manuální zručnost. Radost dítěti udělají všechny hudební hračky, dětské telefony, velké navlékací korále a modelovací hmoty.

Předškolní věk


Hry se stávají mnohem reálnější, napodobují běžné situace ze života. Pomáhají začleňovat děti do kolektivu a zlepšují jejich schopnost spolupracovat. Děti se prostřednictvím didaktických her zvolna připravují na školu. Hračky, které je v tomto období zabaví: Stavebnice, mozaiky, maňásci, první společenské hry, domino, pexeso, puzzle. Rozličné sportovní prostředky jako koloběžky, kola či brusle jsou pak skvělým prostředkem zlepšování motorických a fyzických schopností.

Hračky pro děti od 3 a 1/2 roku do 5 let


V tomto věku je pro děti velmi důležitá společnost ostatních dětí, která podporuje v dětech zvídavost a učí se chování v kolektivu. Dovede si však už hrát i samo a u činnosti, která ho zaujme už vydrží i několik desítek minut.

Oblíbené jsou stavebnice, puzzle, soubory různých konstrukčních modelů a autíček, panenky a příslušenství, sportovní náčiní a interaktivní knihy s doplňovačkami a omalovánky. Ze společenských her můžete vyzkoušet pexeso, domino nebo člověče nezlob se.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu