Špatná funkce ledvin u vaše psa se dá zjistit prevencí

Onemocnění ledvin je velmi častým údělem masožravců, psa nevyjímaje.
 Mazlíčci 
30. listopadu 2015 20:43 / Vlastní zdroj
  0   0
Chronické renální selhání (CRF chronic renal failure) je nejčastějším onemocněním ledvin u psů i koček. Jeho podstatou jsou nevratné změny nefronů - základních stavebních a funkčních jednotek ledviny. Pro vysvětlení lze ledvinu velmi zjednodušeně přirovnat k sítku, kde jsou jednotlivé nefrony představovány jeho dírkami. Přes toto sítko se filtruje krev a touto cestou vzniká moč, kterou se z těla vylučují nadbytečné tekutiny, ionty a toxické látky. Dojde-li k ucpání více otvorů tj. poruše funkce většího množství nefronů, dojde v těle k hromadění toxických látek a k rozvratu vnitřního prostředí. Na víc jsou ledviny součástí několika hormonálních drah, které ovlivňují například krevní tlak či trávení.

Zaměříme-li se jen na první dvě základní funkce, tj. vylučování a zahušťování moči, jsou výpadky obou ve svém finále neslučitelné se životem. Důsledkem blokády vylučování je hromadění močových látek v těle a jeho pozvolná "otrava". Ochablé zahušťování moči vede pak k velkým ztrátám tekutin častým močením s následnou žíznivostí. Co pes vypije, to vzápětí vymočí.

Ledviny mají naštěstí i ke smůle obrovskou rezervní funkční kapacitu, kterou zapojují do činnosti náhradou za vyřazené části. Proto zjevné prvotní potíže nastanou se značným zpožděním teprve po vyřazení 50-70% tkáně ledvin z provozu. V tom je právě ta smůla, protože se o nemocnych ledvinách dovídáme vesměs pozdě pro zásadní léčebný zákrok. Proto také "onemocnění" psa přich: zdánlivě "náhle", avšak ve skutečnosti i po měsících či letech skrytého plíživého zánětu. O něco dříve než dojde k zřetelnému onemocnění, může probíhající poškození ledvin odhalit laboratorní vyšetření krvE. Tehdy bývá ještě značná šance proces na ledvinách alespoň zpomalit. Proto je laboratorní kontrola ledvin i běžnou součástí preventivní zdravotní kontroly (tzv. "genrického profilového testu") psů starší 6 - 7 let, kteří jsou nejčastěji postiženou věkovou kategorií.

Nejdříve pozorujeme zvýšený příjem tekutin a tvorbu většího množství moči. Tento stav by měl být prvotním signálem že něco není v pořádku. Nedochází už k dostatečné zpětné resorpci vody z nově tvořené moči. Organismus ztrácí více vodu a snaží se ztrátu kompenzovat zvýšeným příjmem tekutin. Pokud majitel neví důvod zvýšeného příjmu tekutin svého psa nebo kočky, neměl by nikdy omezovat svému zvířeti pitný režim.

Dále je možno pozorovat zvýšenou únavu, spavost, menší chuť k jídlu, hubnutí, horší kvalitu srsti. V pokročilejších stádiích se dostavují nepříznivé účinky toxického působení metabolitů na ostatní tkáně organismu. Dostavuje se nechutenství až zvracení, zvýšený slinotok z tlamy a zácpa (nadměrná resorpce vody v tlustém střevu. Případně průjmy následkem toxického působení na sliznice zažívacího traktu. Můžeme též pozorovat vřídky v dutině ústní, případně cítit zápach po moči v dechu.

Léčba chronického selhání ledvin je komplexní a náročná. Doživotní podávání speciální diety s nízkým obsahem bílkovin, soli a fosforu je zcela zásadní. Je důležité si uvědomit, že příznaky onemocnění se objevují až tehdy, když už byly nevratně poškozeny 3/4 funkčních jednotek ledvin. Poškozená část ledvin již není schopna regenerace.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Věda & Vesmír

Hubbleův teleskop zase funguje. Vesmír sleduje už 31 let

Bydlení

Jak ochránit zahradu před vodou a bahnem. Máme dobré tipy

Zavřít reklamu