Nové světlo si dokážete doma instalovat i sami. Myslete ale na svou bezpečnost

 Dílna 
14. srpna 2020 15:57 / Pavel Suchý
  0
📷
4 fotografie v galerii
Světlo zvládnete namontovat i svépomocí Depositphotos
Pokud jste si domů pořídili nové světlo, máte prakticky dvě možnosti. Buď si zavoláte odborníka, nebo si ho instalujete svépomocí. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, poradíme vám, jak to provést.

Každý průměrně šikovný kutil, který už má nějaké zkušenosti za sebou, to zvládne docela snadno. Pokud si nejste jistí, můžete se řídit níže popsaným návodem.

Dva důležití pomocníci

Než se vůbec do instalace svítidla pustíte, musíte si obstarat dvě důležité věci, a to zkoušečku na elektřinu a izolovaný elektrikářský šroubovák. Pokud se chystáte instalovat světlo ve výšce, vezměte si k ruce také bezpečné štafle či stoličku.

Bezpečnost je základ

Při instalaci nového osvětlení myslete hlavně na bezpečnost. Vypněte proto pojistky. Pokud si nejste jistí, který spínač patří okruhu s lustrem, doporučují odborníci vypnout všechny pojistky najednou pomocí hlavního jističe. S elektrickým proudem není radno si zahrávat a pokud se na odbornou práci s odhalenými elektrickými vodiči necítíte, svěřte raději instalaci lustru odborníkům.

Držte se barev vodičů

Jakmile máte elektřinu bezpečně vypnutou, můžete se pustit do samotné instalace světla. Bude nutné propojit vodiče vedoucí ze zdi s těmi, které jsou součástí lustru.

Pokud se chystáte instalovat lustr či nástěnné svítidlo do novostavby či nového bytu, nebudete mít žádný velký problém. Najdete zde tři barevně odlišené dráty - fázový v černé či hnědé barvě, nulový v modré barvě a kabel ochranný, který bude žlutozelený. U starších domů můžou za zdi vést pouze dva dráty - fázový a nulový. Pokud si nejste jistí, který kabel je který, a nebo jsou nejasně označeny, nahoďte pojistky a opatrně vyzkoušejte za pomocí zkoušečky, do kterého kabelu jde proud. Ten, který bude svítit, bude kabel fázový.  Nezapomeňte však poté pojistky opět vypnout!

Spojte dráty

Pokud máte elektřinu bezpečně vypnutou, můžete se pustit do spojování. V těle svítidla najdete kabely ve stejných barvách, které propojte s kabely, které vedou ze zdi, to je celé. V případě, že instalujete světlo v prostorech, kde jsou k dispozici pouze fázový a nulový vodič, je propojte s těmito vodiči ve světle a zbývající uzemňovací kabel upevněte tak, aby se nedotýkal s jinými dráty a pečlivě ho zaizolujte. Pokud byste tak neučinili, došlo by ke zkratu.

Není čokoláda jako čokoláda

V praxi se také často setkáte s tím, že ve svítidle nebudou kabely samostatně, ale budou zapojeny do tzv. čokolády. Čokoláda neboli lustrová svorkovnice umožňuje propojení kabelů pomocí měděné trubičky uvnitř. Poskytuje tak lepší tepelnou ochranu. Do otvoru označeného L zapojte fázový kabel a do otvoru označeného N kabel nulový. Zajištěte kabely šroubkem pomocí izolovaného elektrikářského šroubováku.

Zkuste rozsvítit

Pokud se vám podaří kabel propojit, stačí pak už jen připevnit krytku lustru či upevnit svítidlo pomocí šroubů či háků ke stropu nebo ke stěně. To, zda se vám zapojení povedlo, ověříte snadno. Nahoďte pojistky a zkuste rozsvítit.

Instalace světla je stejně jako každá práce s elektřinou riziková, pokud máte pochybnosti, přenechte opravdu raději instalaci věšeho nového svítidla elektrospecialistovi. O tom, jak si spočítat, kolik svítidel v místnosti potřebujete, abyste tam měli dostatek světla, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Oblíbenou Naďu Urbánkovou proslavily nejen její songy, ale i bitva o peníze s manželem

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

TitanAir: NASA představila vesmírné letadlo, které dokáže přistát na Titanu