Zásadní chyby, kterých se lidé často dopouštějí při natírání kovů

 Dílna 
16. srpna 2020 10:27 / Hana Jordánová
  5
📷
4 fotografie v galerii
Natírání třeba střechy tlakovou pistolí rozhodně zkrátí čas Depositphotos
Jakékoliv předměty z kovu, které máme ve své domácnosti nebo na zahradě, potřebují čas od času natřít. Čeho se vyvarovat při nátěru?

Údržba kovů, zejména pokud se nacházejí třeba venku na zahradě, bývá často náročná. Pokud nejsme domácí kutilové nebo přímo natěrači, dá nám to trochu zabrat. Povětrnostní vlivy a mnohdy i mechanická námaha si mohou vybrat svou daň, a tak je třeba tyto předměty znovu a znovu natírat. Ve skutečnosti ovšem může být příčina i úplně jinde. V našem špatném postupu při natírání. Pokud se budete řídit našimi radami, výsledek určitě bude stát za to.

Šetření barvou

Jednou z nejčastějších chyb zejména začátečníků je šetření barvou. Při natírání kovových předmětů je to z přesvědčení, že jedna vrstva nátěru přece bude stačit. Nebude. Každý výrobce jasně doporučuje počet vrstev nátěrů, i jak dlouhý časový rozestup mezi nimi je třeba, aby barva dobře držela. Pokud nepoužijete správné množství barvy, bude nátěr sice zpočátku vypadat dobře, ale tuto více či méně namáhavou práci budete muset třeba po roce opakovat. Přitom při správném použití množství barvy nátěr vydrží i několik let.

Příprava povrchu

Stejně častou chybou je odbytá příprava natíraného povrchu. Ten musí být suchý a především čistý, bez prachu a bez volné, sprašující vrstvy rzi. K jejímu odstranění je možné použít například drátěný kartáč, smirkový papír, někdy postačí špachtle anebo i tlaková voda z čističe. Teprve pak můžeme začít natírat. Důležitou součástí přípravy povrchu je jeho odmaštění a odstranění nečistot. Například střecha bývá v okolí často zašpiněna sazemi. Pro odmaštění doporučujeme použít profesionální odmašťovadlo, nikoliv běžný saponát, který často neodmastí podklad zcela, což bývá příčinou zhoršené přilnavosti nátěrových hmot.

Výběr barvy

Na trhu jsou dva základní druhy barev na kov. Buď vodou ředitelné, nebo syntetické.

Vodou ředitelné jsou ekologičtější, méně zapáchají a také mnohem rychleji schnou. Díky tomu by nemělo být problémem stihnout kompletně očistit, odmastit a dvakrát natřít vybraný předmět během jediného dne.

Syntetické barvy si žádají na zaschnutí více času. Výjimkou nejsou barvy vyžadující až osmihodinový odstup mezi aplikací jednotlivých vrstev. Při jejím zkrácení hrozí riziko, že se hotový nátěr začne záhy loupat.

Základní barva

Standardní pracovní postup při natírání kovových povrchů vyžaduje použití alespoň jedné vrstvy základní barvy a teprve na ni se pak aplikuje vrchní barva. Na trhu lze ovšem objevit barvy, které mají vlastnosti jak základní, tak vrchní barvy, a pro všechny vrstvy nátěrů si proto vystačíme jen s nimi.

Plechové prvky

U plechů hraje svou roli stáří. Častým vybavením rodinných i rekreačních domů jsou právě plechové prvky. Jsou to hlavně pozinkované nebo hliníkové okapy, parapety anebo střešní krytiny. Při jejich ošetřování hraje důležitou roli jejich stáří.

Zatímco hliníkové podklady můžeme natírat v podstatě ihned po instalaci, u pozinku je vhodné počkat alespoň půl roku, dokud materiál tzv. nezoxiduje.

Pro trvanlivost budoucího nátěru je podstatná také teplota, při níž pracujeme, a s tím související teplota povrchu, který ošetřujeme. Ideální rozmezí je mezi 10 a 20 stupni Celsia. Jak natírat třeba topení, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez ukázala svoje sestry. Podobné si ale vůbec nejsou

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině