Čištění a uložení malířského nářadí

Po dokončení malířské práce je potřeba náčiní důkladně vyčistit a správně uschovat.
 Dílna 
02. února 2016 15:43 / Wikimedia Commons/Alvesgaspar
  0   0
Chcete-li, aby vám štetce, houby a válečky dlouho vydržely, musíte je hned po použití očistit. Štetce po určité době získají na kvalitě a povrch bude hladší, jestli je dobře vyčistíte a správně uložíte. Na kratší dobu, například během přestávky na jídlo nebo přes noc, je možné některé malířské náčiní uložit bez vyčištění. Na chemikálie, například při odstraňování nátěrů nebo na bělící prostředky na dřevo, používejte levné štetce, které budete používat jen pro tyto účely, nebo je po dokončení práce vyhodíte.

Čištění malířských nástrojů


Při nákupu barvy si přečtěte pokyny výrobce pro čištění a kupte si hned i vhodné ředidlo. Olejové barvy lze ze štětců a válečků odstranit příslušným ředidlem, terpentýnem nebo petrolejem. Nátěrové hmoty ředitelné vodou můžete umýt vodou.

Ostatní barvy se musí z nářadí odstraňovat speciálními rouzpouštědly, ředidly a zvláštními čistícími přípravky na štětce. Po vyčištění všechny štětce, houby a válečky omyjte běžným mysím prostředkem, např. na nádobí, před uložním je tak zbavíte posledních zbytků barvy.

Nátěrové hmoty ředitelné vodou


1. Oškrábání barvy. Vyždímejte barvu ze štětce na noviny a tupou hranou nože oškrábejte barvu ze štětin.

2. Propláchnutí štetce. Promněte štětiny pod teplou vodou a dbejte, aby nezůstala žádná barva ve vnitřku štětce. Přidejte trochu mycího prostředku a dobře propláchněte. Vodu řádně otřete.

Olejové nátěrové hmoty


1. Odstranění barvy. Vyždímejte barvu na noviny a zbytky vymačkejte tupou hranou nože. Štětec pak namočte do sklenice s příslušným ředidlem a pořádně properte.

2. Praní štětce. Ředidlo ze štětce vyperete pomocí mycího prostředku a vlažné vody. Štětec důkladně opláchněte a otřepte. Dbejte, aby se nepoškodil tvar štětce.

Válečky a houby


1. Odstranění barvy. Barvu z válečků vymačkejte přejížděním po novinách. Noviny několikrát vyměňte, aby se do válečku zase nedostala barva.

2. Propláchnutí. Je-li to možné, sundejte z válečku návlek a vyčištěte vhodným ředidlem. Návlek nebo houbu vyperte v teplé vodě s mycím prostředkem. Pak je důkladně propláchněte a otřepte.

Uložení štětců


Mokrý štětec důkladně otřepte. Na štětiny nasaďte gumičku a nechte štětec uschnout položený na boku. Dokonale suchý štětec, houby a válečky zabalte do hadříku nebo papíru a uložte je na suchém místě.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Poznejte unikátní ostrov, na kterém příroda vypadá jako z jiné planety

Věda & Vesmír

Pravěký svět byl opravdu děsivé místo. Kontinenty terorizovaly více než dvě miliardy obřích predátorů

Bydlení

I v souvislosti s koupelnou či toaletou existují zajímavosti, jež vás posadí na zadek

Zavřít reklamu