Zatočte se skvrnami na oblečení! Vyzkoušejte babské rady!

 Ostatní 
17. ledna 2016 18:54 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Tráva zanechává skvrny dnes a denně a zejména se to stává dětem, když si hrají venku.  Internet
Jsou skvrny, které odolají i několikanásobnému vyprání. Přece ale kvůli nim nepřestanete nosit svou oblíbenou halenku nebo nevyhodíte zánovní kalhoty! Co vyzkoušet ještě pár triků?

Tráva

Zelené stopy pokapte citronovou šťávou, ovocným nebo vinným octem, nebo textilii namočte přes noc do mléka a druhý den vyperte.

Skvrny od krve

V případě odstraňování těchto skvrn platí pravidlo rychlosti dvojnásob. Pokud budete rychlí, pak postačí většinou studená voda – na krev nikdy nepoužívejte vodu teplejší než 40 °C. Můžete do ní přidat i trochu enzymatického prášku nebo mýdla. Zaschlou krev namočte a posolte. Pro odmočení můžete použít i bílý ocet, borax nebo tříprocentní roztok peroxidu vodíku, který je ale vhodný jen pro bílé a odolné materiály, neboť je vybělí.

Skvrny od vína

Víno vysajte papírovým ubrouskem a co nejrychleji posypte solí, kterou po chvíli odstraníte. Jako první pomoc lze použít minerálku – tou skvrnu polejte a pak vysušte ubrouskem. K čištění můžete použít i mýdlovou vodu. Bavlnu lze převařit v mléce, které víno také odstraní. Zaschlou skvrnu od vína pomůže vyčistit voda s trochou čpavku. Červené víno odstraní víno bílé, kterým flek očistíte, pak posolíte a necháte působit. Po vyprání by měla skvrna zmizet.

Špenát

Stará babská rada zní: „Ke špenátu patří brambory“. Na fleky od špenátu zkrátka nejlépe zabere rozkrojená brambora, kterou přejíždíte po skvrně, dokud zelené stopy po špenátu nezmizí. Poté vyperete.

Čaj a káva

Skvrny od kávy a čaje není těžké odstranit. Pokud vám však někde zůstaly a kazí vzhled oblečení, vyzkoušejte žlučové mýdlo.

Žvýkačka

Znáte to. Malé děti si ze školy často přinesou žvýkačku nalepenou nejenom ve vlasech, ale také na oblečení. Pouhým praním žvýkačku rozhodně neodstraníte. Zkušené matky malých raubířů doporučují dva způsoby odstranění. Prvním je nakapání pár kapek odlakovače na nehty na žvýkačku, chvíli nechat působit a poté kartáčkem očistit a dát prát. Druhým je zamražení postiženého oděvu a následné rozdrolení žvýkačky.

Kečup a červená řepa

Okamžitě oblečení propláchněte ve studené vodě. Nejlepší je, nechat látku namočenou klidně několik hodin. Na postižené místo naneste kašičku z pracího prášku a promněte v ruce. Pokud se nepodaří skvrnu odstranit, použijte trochu lihu.

Džus

Látku s čerstvými fleky od ovoce či džusu prolévejte velmi horkou vodou, nebo ji můžete namočit do horkého podmáslí, a pak vyprat. Na zbytky skvrn použijte citronovou šťávu.

Mastnota

Ideální je použít mouku, která tuk vsákne. Ať už na koberci či na oblečení, nechte mouku působit, a pak smeťte či vysajte. Dočistěte vlažnou vodou s trochou pracího prášku.

Borůvky

Modré »mapy« dostanete z hedvábné látky alkoholem, z vlny a prstů citronem a z lněného oblečení kyselým mlékem. Nejlepší je okamžité je vyprat pod tekoucí vodou. Na už zaschlé skvrny pomůže zředěný peroxid vodíku.

Inkoust

Položte na skvrnu savý papír a z rubu látku navlhčete lihem. Inkoust se do papíru vpije. Na fix stačí nastříkat lak na vlasy a po 15 minutách působení vyprat. S čáranci od propisky zatočíte teplým lihem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Meghan Markle a princ Harry oslavili čtvrté výročí svatby. Nečekejte ale luxusní dary, dávají si...

Styl

Dana (50): S manželem nám to neklapalo. Našla jsem si milence a ztratila úplně všechny

Tech

První cestovní hypersonický letoun od dob Concordu. Žádný velký fofr to ale není

Zavřít reklamu