Papoušek je vhodným zvířetem pro začínající chovatele ptactva

Papouška nemusíte jen držet v kleci
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
29. září 2020 10:25 / Depositphotos
  0   0
Snem každého dítěte je mít doma papouška, a to nejlépe mluvícího. Pořídit si ho domů, znamená prožít s ním krásné chvilky, ale také hromadu starostí. Je dobré si takové rozhodnutí dobře rozmyslet.

Nezkušení chovatelé by měli volit mezi andulkami a korelami. Jejich pořizovací cena a nároky nejsou tak velké.

Pořídit si klec nebo voliéru

Na začátku chovu je potřeba vyřešit, zda ptáci budou v kleci, či voliéře. Papoušci jsou ptáci společenští a komunikativní. Potřebují být v kontaktu s vámi, proto by měli mít svoje obydlí ve vaší bezprostřední blízkosti. Papoušci vyjadřují své pocity a potřeby hlasovými projevy, které jsou hlasité a ne vždy příjemné pro lidské uši. Proto umístění klece s papouškem do ložnice se může stát pro majitele utrpením. Voliéra na balkoně panelového domu vyžaduje tolerantní sousedy, kterým ptačí povyk nevadí. Papoušek bude mít ve voliéře více prostoru a lépe se projeví jeho přirozené instinkty. Venkovní voliéra však oslabuje vztah papouška s majitelem a členy rodiny. Voliéra je vhodná tam, kde není brán jako opravdový mazlíček, ale majitelé se chtějí těšit s pozorování života tohoto ptáka.

Vybavení pro papouška

Když si zakoupíte hotovou klec nebo voliéru pro papouška, máte v ní už základní vybavení. Je tam bidýlko, kde si papoušek může sednout i nocovat. Napáječka a misky na krmivo jsou samozřejmostí. Papoušek má rád zavěšenou houpačku, větvičky, kusy dřeva, na kterých si papoušci obrušují zobák, jenž jim stále dorůstá. Pokud papouška budete pouštět z klece volně po bytě, myslete na zabezpečení oken, aby vám otevřeným oknem neuletěl ven. V místnosti, kde se bude volně pohybovat, nejsou vhodné jedovaté rostliny, které by mohl okousat. Výborný je papouščí strom, je to pomůcka, jak naučit papouška usedávat na jedno místo v bytě. Strom, má být v rohu místnosti u stěny, aby měl papoušek pocit bezpečí. Klec by neměla být umístěna po celý den na slunci ani v průvanu. 

Jak vychovávat

Nejlépe je papouška si pořídit v odborné prodejně nebo u zkušeného chovatele. U chovatele koupíte právě vylétnuté mládě, které se lépe ochočí a rychleji si zvykne na nový domov. Pokud chcete papouška jako domácího mazlíčka, je dobré pořídit si co nejmladšího. Mládě si můžete vychovat podle svých představ a podle možností papouška.

Krmení

Papoušek potřebuje hodně vody a správné stravy. Voda musí být vždy čerstvá a nejlepší jsou speciální napáječky. Do vody v misce se dostanou nečistoty jako výkaly a zrní. V odborných obchodech se dají koupit speciální krmné směsi pro papouška. Svému mazlíčkovi můžete přilepšit čerstvým ovocem a zeleninou. Velcí papoušci vyžadují velké kusy, aby si je mohli dobře přidržovat. Andulky, potřebují malé plátky, protože z nich ukusují. Nesnězenou zeleninu a ovoce musíte z klece pravidelně odstraňovat. Dále čtěte: Naučte svého papouška mluvit. Chce to jen trpělivost a čas.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Věda & Vesmír

Ztracený dopis odhaluje, že Einstein předpověděl objev zvířecích super smyslů

Bydlení

Sloní noha je netradiční a téměř nezničitelná pokojovka, která nevyžaduje prakticky žádnou péči

Zavřít reklamu