Využijte doma každý centimetr. Tipy na chytré úložné prostory v malém bytě

 Dům 
27. září 2020 10:11 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
I v dětském pokoji se najdou další místa na skříňky Depositphotos
Kdo nemá to štěstí bydlet v prostorném domě nebo velkém bytě, jistě často řeší otázku ukládání málo používaných či sezonních věcí. Přitom i v sebemenším příbytku se najde místo, kam se skříňka nebo police vejde. Kde? Pod stropem!

I kdybyste neměli žádné zajímavé výklenky nebo kouty, určitě se i u vás najde nějaké to místo pro budoucí úložiště. Minimálně právě pod stropem.

Jen se neunáhlit

Úložné prostory pod stropem můžete mít prakticky v každé místnosti, ale i v tomto případě platí, že nic se nemá přehánět. Například police na knihy u stropu a navíc nad postelí asi nebude nejlepší nápad. V koupelně se zase musí počítat s vyšší vlhkostí. Berte v potaz i estetické hledisko. V chodbě jsou úložné prostory jaksi samozřejmé, naopak v obývacím pokoji či ložnici by nevhodně zvolené skříně či závěsné systémy nemusely působit příliš esteticky.

Zakrýt, anebo přiznat?

Když začnete přemýšlet nad úložnými prostory pod stropem, nejprve se zaměřte na výšku místnosti a o kolik decimetrů ji můžete snížit, abyste se při pohybu necítili stísněně, abyste se k nim pohodlně dostali a také aby nezavazely při otevírání dveří. Ve druhé fázi si musíte říct, co byste chtěli pod strop ukládat. Například knihy či sbírku CD a filmů můžete umístit na otevřenou polici, kdežto sezonní obuv a oblečení či málo používané spotřebiče asi budete chtít ukrýt za dvířka či závěs.

Police nebo skříňky?

Poté už můžete přemýšlet, jaký typ úložných prostorů zvolit. Možností je opravdu hodně. Obchody nabízejí celou řadu systémů od běžných polic přes závěsné systémy až po skříňky s otevíráním nahoru. Pokud si troufnete, můžete se do toho pustit sami. Jednak ušetříte, a také si připíšete „body“ za to, že jste doma zase něco udělali. O příjemném pocitu z dobře odvedené práce nemluvě. Čtěte také: Chybí vám úložný prostor? Problém lze vyřešit i díky neotřelým a chytrým nápadům.

Hlavně dobře uchytit

Ať už se rozhodnete pro snadno dostupné úložné prostory, nebo třeba skříňky na míru, je důležité mít na mysli způsob uchycení. Pokud máte stěny a strop z cihel či betonu, není moc co řešit, ale máte-li například sádrokartonové zdi a strop snížený podhledy, musíte tuto skutečnost brát v potaz. Důležité je také zjistit, zda ve stěně nebo stropě v místech budoucí montáže nevede elektroinstalace či jiné rozvody. V každém hobby marketu vám poradí, který typ uchycení je pro ten váš podklad ideální.

Nezmenšujte zbytečně prostor

A myslete i na barvu. Není totiž rozumné nad odstínem mávnout rukou s tím, že je to přece u stropu a nikdo to nevidí. Opak je ale pravdou. Pokud zvolíte skříňky v tmavém dekoru, prostor se vám opticky zmenší a dokonce si v něm už po krátké době můžete připadat poněkud stísněně. Volte tedy světlé barvy, například v dekoru břízy, a uvidíte, jak se budete i do chodby rádi vracet.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nová verze filmu Tři oříšky pro Popelku se objeví před Vánoci v kinech, i s Pavlem Trávníčkem

Styl

Konopí a imunitní systém. Čtyři způsoby jak zvládnout virovou sezónu s CBD

Dům a zahrada

Vyrobte si doma vlastní vonný vosk. Vůně pomeranče, hřebíčku či skořice vykouzlí tu pravou sváteční...

Zavřít reklamu