Vašeho psa dokáže potrápit celá řada lidských nemocí. Některé mohou skončit i smrtí

Některé onemocnění může být pro psa i smrtelné
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
21. listopadu 2020 09:58 / Depositphotos
  0   0
Pes bývá často miláčkem celé rodiny, a tak není divu, že bývá často zahrnovaný polibky. Ale právě tímto způsobem můžete vašeho psa nakazit, zvláště, pokud trpíte některou z nemocí.

Již od mala nám bývá vštěpováno, že se nemají hladit toulaví a cizí psi, kteří mohou být přenašeči celé řady nemocí, včetně vztezkliny. Ale už tak často se nehovoří o tom, že naopak i sami lidí mohou své chlupáče nakazit některou ze závažných nemocí.

Lamblie střevní

Můžete dodržovat sebevíce hygienu, ale jednou z nejčastějích nákaz, která postihuje člověka i psa, je lambie střevní (Girardia lamblia). Jedná se o parazitární onemocnění trávicího traktu, jehož projevem je průjem. K přenosu z psa na člověka může dojít snadno. Psi totiž mají poměrně velkou zálibu v požírání lidských exkrementů, proto  u nich není tato nákaza nijak výjimečná. I člověk se může od psa nakazit snadno, např. při i neopatrném zacházení při úklidu psího trusu od nakaženého jedince. Zákeřnost lamblie tkví v tom, že se uloží na sliznici tenkého střeva a ve žlučníku nebo žlučovodech. Doslova oblepí střevní sliznici, a ta tak ztratí schopnost přijímat živiny. Tím se naruší trávení. Léčba je zdlouhavá a především je potřeba dodržet hygienu a dekontaminovat prostředí, v němž pes žije.

Rýmečky a kašlíky

I vašeho psa můžete nakazit rýmou, kašlem a angínou. I jejich horní cesty jsou totiž náchylné na různé infekce a jsou, stejně jako u člověka, vstupní branou pro bacily, které se tudy dostávají do těl psů. U psa se taková infekce projevuje jako nachlazení, tedy kýchání, výtoky z nosu či očí a kašlem. Obvykle není potřeba zásah veterináře. Svého chlupáče můžete snadno vyléčit doma pomocí jitrocelového sirupu a klidovým režimem. Jitrocelový sirup si můžete snadno vyrobit i doma. Jak na to, jsme psali zde. Vážnější komplikace se mohou objevit u psů, kteří mají dlouhodobě oslabený imunitní systém.

Salmonela

Touto nepříjemnou střevní nemocí se snadno může nakazit nejenom člověk, ale také pes. Stačí, aby někdo z rodiny byl nakažený a k tomuto přenosu může pak dojít poměrně snadno. Někteří mazlíčci milují záchodovou mísu a rádi se z ní napájejí. V takovém případě počítejte s tím, že budete mít pěkně zaneřáděný byt. Se salmonelózou bývá i pro člověka těžké dobíhat na záchod. Pokud se takové příznaky u psa projeví, raději jej nechejte vyšetřit veterinářem.

Zlatý stafylokok

Jde o velice zákeřnou bakterii, která odolává i některým antibiotikům. Někteří lidé se z ní léčí i roky. Jde o velice nepříjemné onemocnění, které způsobuje těžko zastavitelné hnisání rány, abscesy a teploty. V některých případech dochází i k otravě krve. Pro mazlíčky naštěstí není tato bakterie tak nebezpečná, jelikož je doslova "šitá" pro člověka. Tedy ne pro dospělé jedince, ale pro koťata a štěňata, která ještě nemají plně rozvinutý imunitní systém, a staré nemocné psy a kočky, kterým imunita již vypovídá službu, už nebezpečná je. A dokáže i zabít.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější schodiště na světě

Věda & Vesmír

Co přesně se stalo po velkém třesku? Vědci provedli ve výzkumné laboratoři nové měření jaderné reakce

Bydlení

Nepříjemný zápach péřové přikrývky může narušit kvalitu spánku. Zbavit se ho někdy není vůbec...