I v zimě můžete umývat okna. Vyvarujte se ale několika chyb, kvůli kterým si okna zničíte

 Dům 
04. prosince 2020 09:48 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zimní mytí oken má svá úskalí Pixabay
Ne každý stihl okna umýt na podzim, a tak ho tato činnost čeká teď v zimě. Mytí oken v zimě je možné, ale je třeba se držet několika pravidel. V opačném případě si totiž okna nenávratně zničíte.

Čistá okna jsou dobrou vizitkou každé hospodyňky. Obzvláště před Vánoci se tak hodně lidí vrhá na leštění oken. Jenže mytí oken v zimě má svá úskalí. Na co si dát pozor?

Funkčnost čistidel klesá s teplotami

Rozhodně byste měli mít na paměti, že prostředky na mytí oken fungují na sto procent jen při teplotách od 5 °C. Pokud tedy teploměr ukazuje méně, je lepší počkat na příhodnější den. Jinak může vaše práce přijít vniveč a vy nebudete s výsledkem vašeho snažení vůbec spokojeni.

Horká voda může zničit skla i rámy

Velký problém při zimním mytí oken představuje také příliš horká voda. Prochlazená skla totiž mohou vlivem teplotního šoku popraskat. To samé se může stát i s plastovými rámy. Pokud tedy nechcete shánět sklenáře nebo řešit výměnu okenního rámu, pohlídejte si teplotu vody. Ta by v zimě neměla překročit hranici 30 °C.

Mokré rámy důkladně vysušte

Nejprve umyjte okenní rámy. Nenechávejte je ale jen tak oschnout na vzduchu, ale pečlivě je vysušte. A to v případě plastových i dřevěných rámů. Když necháte povrch mokrý, po vypaření vody mohou na materiálu zůstat fleky po vodním kameni. O tom, že speciálně dřevu vlhkost nesvědčí, ani nemluvě.

Alkohol zamezí namrzání

Jakmile budete mít rámy čisté a suché, zaměřte se na skla. Ideální je použít alkoholový čisticí prostředek s vodou. Na sklo přípravek naneste pomocí rozprašovače a samotnou očistu proveďte hadříkem z mikrovlákna. Díky alkoholu nebudou mít skla tendenci namrzat. Pokud si na sklech všimnete nějakých šmouh, utřete je vlhkým mikrovláknem, ale bez čističe. Nakonec šmouhu rozleštěte papírovou utěrkou.

Experimenty se nevyplatí

V žádném případě se však nepouštějte do žádných nevyzkoušených experimentů. Různá rozpouštědla, chemikálie a abrazivní přípravky mohou totiž okna nenávratně poškodit. Stejně tak na čištění oken nepoužívejte houbičky s drsným povrchem. A ještě jedna rada na závěr, vyvarujte se čištění oken na sucho. Usazený prach a nečistoty totiž mohou při čištění okno poškrábat, a to jak rám, tak samotné sklo. Jak z plastových oken odstranit připečené ochranné fólie, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Tereza Maxová ukázala fešného syna Tobiase. Slavná modelka mu pomáhá do světa modelingu

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte