Pokud chcete, aby vám stromeček vydržel i dlouho po Vánocích, je nutné dodržet několik věcí

 Dům 
23. prosince 2020 12:01 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Aby stromek vydržel dlouho hezký, potřebuje péči Pixabay
Vánoční stromeček může pro mnohé představovat mnohem víc než jen sváteční symbol. Přináší do domácnosti také kousek svěžesti a přírody. Pokud se stromečku nechcete hned po vánočních svátcích zbavit a chcete si ho ponechat doma co nejdéle, je třeba mu věnovat trochu péče.

Pokud máte doma krásný živý stromeček, který vaši domácnost příjemně provoní, a dali jste si spoustu práce s jeho nazdobením, aby byl co nejkrásnější, není divu, že se ho nechcete jen tak vzdát. Pokud mu dopřejete náležitou péči, zůstane krásný a svěží klidně i měsíce po Vánocích.

Jaký stromek vybrat

Pokud chcete, aby vám vánoční stromeček vydržel co nejdéle, je nejlepší sáhnout po jedličce. Jedle jsou totiž neopadavé a navíc jsou i odolné vůči teplotním změnám. Proto vám i v místnosti vydrží poměrně dlouho.

Nicméně důležité je především to, aby se vám stromeček líbil. Tudíž pokud si vyberete raději smrček či borovičku, při dodržení pár zásad vám vydrží doma také dlouho.

Voda a chlad je základ

Aby stromeček nezačal opadávat, potřebuje velké množství vody. Pokud navíc stromeček pořizujete ještě před Vánocemi, je dobré nechat ho co nejdéle stát někde venku či na balkoně, zkrátka v chladu. Jakmile se totiž dostane stromeček do tepla, začne se z něj odpařovat voda a tím pádem začne schnout. Doma mu také vyberte vhodné místo, ideálně co nejdál od topení a mimo dosah slunečních paprsků.

Ještě před tím, než stromeček nazdobíte, je dobré ho postavit alespoň na několik hodin do kýble s vodou, nebo pokud máte tu možnost, tak ho klidně celý ponořte do vany. Voda totiž prospěje i jehlicím. Takto si stromek nasaje dostatek vody do zásoby a bude se mu u vás dařit o poznání lépe.

Nazdobený stromeček budete dávat do kýble s vodou či do vany jen těžko, i tak mu můžete ale pomoci. Stačí, když budete sem tam rosit jehlice.

Speciální stojan

Zavlažování stromečku si můžete výrazně usnadnit pořízením speciálního stojanu, který v sobě má zabudovanou nádobku na vodu. Takový stojan bývá sice o poznání dražší než ten obyčejný, nicméně usazení stromečku je pak mnohem jednodušší a nemusíte řešit žádné namáčení v kýblu či ve vaně. Stačí, když budete myslet na to, že je potřeba dolévat do stojanu trochu vody.

Stromeček v květináči

Sáhnout můžete také po stromečku v květináči, který můžete po Vánocích přesadit a nechat ho dále růst. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, je stále nutné dodržovat základní pravidla. Stromečku by velmi uškodil teplotní šok, po koupi ho tak raději nedávejte rovnou domů, ale nechte ho pár dní ležet v nějaké nevytápěné místnosti a do tepla ho dejte skutečně až na Vánoce. Zapomínat nesmíte ani na zalévání.

Pamatujte také na to, že takový stromeček nepatří do interiéru. Po Vánocích ho tak začněte pomalu připravovat na chladnější teploty, kdy ho dáte zpět do chladnější místnosti a jakmile poleví mrazy, můžete se pustit do přesazení na vhodném místě vaší zahrady. Jak se o strom dále starat, se dočtete zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte