U osvětlení nejde jen o uvedený počet wattů. Co lidskému oku lahodí a díky kterým parametrům nejvíc ušetříme

Při výběru osvětlení je třeba věnovat pozornost i uvedeným parametrům, aby v daném prostoru bylo opravdu dostatečně funkční
 Ostatní 
02. listopadu 2014 05:14 / tykuchyne.cz
  0   0
Při výběru nového osvětlení nejde pouze o exkluzivní doplněk interiéru, ale především o funkčnost, protože každé osvětlovací těleso má za úkol zajistit potřebnou intenzitu světla v konkrétním prostoru. Před nákupem svítidla je tudíž dobré vědět, které parametry sledovat. U kvalitních výrobků je většinou najdeme na obalu.

Světelný tok se uvádí v lumenech (lm). Vyjadřuje množství světelného záření, které vydá daný zdroj za jednu vteřinu v závislosti na tom, jak jej vnímá náš zrak. Například klasická žárovka 100 W dává 1000 lm. Světelný výkon udává poměr mezi spotřebou elektřiny a světelnou energií, kterou zdroj vydává. Skutečnou úspornost svítidla udává právě světelný výkon, uváděný v lm/watt.

Teplota chromatičnosti vyjadřuje barvu světla, udává se ve stupních Kelvina (°K). Světlo, které je zdánlivě bílé, má ve skutečnosti různé barevné odstíny, od „teplé“ červené (svíčka) přes teplou bílou (žárovka) až po „studenou“ zelenou (klasická zářivka). Našemu oku je nejpříjemnější světlo svíčky (zhruba 1900 °K), světlo žárovky (2700 °K) a denní světlo (má teplotu 5–6000 °K).

Neméně důležitý je i index podání barev (Ra). Udává, jak věrně se v daném světle barvy zobrazují. Důležitý je především u pracovního osvětlení, v koupelně, v šatně… zkrátka všude, kde potřebujeme vidět dobře. Vydávané světlo by navíc nemělo zkreslovat naše vnímání barev. Nejvyšší hodnotu 100 má denní světlo, z umělých zdrojů se mu nejvíc blíží žárovka.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dovolenkové ráje se otevírají. Kde vás přivítají s otevřenou náručí a kde vás čekají problémy

Věda & Vesmír

Existují důkazy, že na Marsu jsou aktivní sopky, což zvyšuje šanci na jeho nedávnou obyvatelnost

Bydlení

Koberce jsou stále trendy. Je ale nutné zvolit správnou zátěž a hustotu vlasu

Zavřít reklamu