Vybíráte novou kuchyň? Buďte velmi pečliví!

 Dům 
16. února 2017 12:43 / Marie Popelková
  3
📷
3 fotografie v galerii
Kuchyň musí být kvalitní, aby zvládla nápor při vaření! www.siko.cz
Vybíráte svoji první kuchyň, která by měla být jednoduše bezchybná? Nezapomeňte však na to, že kuchyň není jen o vzhledu a ceně, ale hlavně má být praktická a kvalitní, aby vydržela! Pokud skloubíte vše dohromady, rozhodně nebudete litovat!

Vesměs platí, že čím vyšší cena, tím vyšší kvalita. Proto nekoupíte nejlevnější kuchyni, která by měla vysokou kvalitu. Pokud chcete ušetřit, ale mít velkou kvalitu, nejspíš se pořádně nahledáte. Pokud si ale připlatíte, uděláte rozumný krok!

Velká zátěž

Ač se to nezdá, v kuchyni strávíte spoustu času. A musí zvládnout náročné úkony, protože budete dvířka jednotlivých skříněk neustále otevírat, zavírat a podobně. Kucyňský nábytek proto musí vydržet zátěž, ale i změny teplot a vlhkost. Když nábytek kvalitní nebude, budete ho neustále opravovat a v horším případě budete muset zanedlouho koupit novou kuchyň.

Nejlevnější linky za pár tisícovek nemají takovou kvalitu ani délku životnosti. Hodí se pouze tam, kde se vaří občas, nikoliv do rodiny s dětmi, kde se plotna nezastaví. Kuchyně od 20 tisíc korun by už měly být kvalitnější, ale také nevydrží tak dlouhou dobu jako kuchyně draží.

Kuchyně za pár desítek tisíc korun zvládnete doma sestavit i sami. Pokud ale chcete pořádnou a na dlouhou, nechejte si ji vyrobit na míru podle svého vkusu a požadavků buď v kuchyňském studiu nebo truhlářství. Sice si připlatíte, ale budete spokojení.

Kam spotřebiče?

Důležité je dobré uspořádání. Rozmístění skříněk musí být nejen praktické, ať nelétáte po kuchyni ze strany na stranu jako hadr na holi, ale aby bylo všechno potřebné po ruce. Myslete však také na bezpečnost, takže nedávejte například do spodních šuplíků nože, aby se k nim nedostaly malé děti! Pozornost musíte věnovat i spotřebičům, které musíte s kuchyní sladit. Nezapomeňte na sporák nebo keramickou desku, mikrovlnku, troubu, ale i varnou konvici a také odpadkový koš, který se dá do kuchyňské linky zabudovat.

Dobře si vyberte i materiál. Často se používá odolné lamino, které je i levné a má nízké nároky na údržbu. Dále se používá i MDF deska, dřevovláknitý materiál, který je možné brousit i frézovat. Dvířka mohou být fóliovaná nebo lakovaná v matu i vysokém lesku. Klasikou je masivní dřevo. Musí se však myslet na to, že i když vypadá krásně, při změnách teploty a vlhkosti se přizpůsobuje prostředí. Odolnější je biodeska.

Důkladná kontrola

Pokud si necháte udělat kuchyni na míru, zkontrolujte si montá i to, jestli je vše funkčí. Pootevírejte všechny šuplíky a skříňky, zkontrolujte dřez i baterie, kování, úchytky, aby bylo vše bez problémů. Pak už jen stačí vybalit nádobí a další kuchařské náčiní a začít vařit!

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej