Jak správně zapojit žárovku

Pokud barvy na vašem rozvodu neodpovídají, anebo pokud si chcete být jisti, můžete si jednotlivé vodiče ověřit zkoušečkou.
 Dílna 
08. února 2017 21:40 / Internet
  0   0
Zapojení žárovky není nijak složité, jen je zapotřebí pečlivosti při připojování jednotlivých vodičů! 

Pořídili jste si do bytu nový lustr a nevíte si rady z jeho zapojením? Nemějte strach; není třeba volat profesionály, lustr zvládne každý zapojit sám a bez potíží. Jak na to? Postup je velmi snadný!

Bezpečnostní zásady 

Svítidla jsou elektrické přístroje, a proto je nutné dodržovat určité bezpečnostní zásady pro jejich správnou instalaci. Zde uvádíme ta nejzákladnější pravidla: 

- svítidla musí být umístěna tak, aby nedošlo k ohrožení osob, 
- vždy je nutné dbát na to, aby svítidla nebyla umístěna v blízkosti hořlavých materiálů, 
- elektrické přívody ke svítidlům musí být od svítidla odděleny nehořlavou a tepelně izolující podložkou, 
- svítidla ve vlhkých prostorách musí být umístěna tak, aby nedocházelo k jejich naplnění vodou, 
- připojování svítidel je vždy třeba provádět při vypnutém elektrickém proudu (vypnutý jistič) a dle přiloženého návodu, 
- přívodové vodiče se spojují se svítidlem obyčejně izolační svorkou. Vodiče musí být vždy kryty touto izolační svorkou, aby nebylo možné se dotknout nekrytých vodivých částí, 
- zavěšení svítidla se provádí vždy na hák či závěs, svítidlo nikdy nesmí viset přímo na vodiči, 
- upevnění svítidla musí být vždy zajištěno tak, aby nedocházelo pohybu svítidla a k překroucení či natažení elektrických vodičů. 

Zapojení lustru 

Připojení vlastního svítidla k elektrické instalaci v místnosti není vždy úplně jednoduché. Hodně závisí na tom, v jakém stavu jsou elektrické rozvody a hlavně, kdy byly dělány. V minulosti se totiž elektrické rozvody v místnostech prováděly pouze pomocí 2 vodičů (drátů), a protože nebyla přesně stanovena jejich barva, nedá se většinou podle barvy drátu zjistit, který je fázový a který je nulový vodič. Proto je v těchto případé nezbytné zkoušečkou zjistit,a ještě lépe je zapojení svěřit zkušenému elektrikáři. 
U nových elektrických rozvodů je situace přehlednější. Podle stávajících norem se používá tzv. soustava TNS, kde se rozvod provádí pomocí tří vodičů a podle norem je stanovena i jejich barva: 
- černý nebo hnědý - vodič fázový 
- bledě modrý - vodič nulový 
- žlutozelený - vodič ochranný 
Pokud na svítidle jsou 3 vodiče obdobných barev, pak propojením vodičů identických barev lustr zapojíme pravděpodobně správně (pokud v základním rozvodu není chyba - lidskou chybu nikdy nemůžeme vyloučit). Zde ještě jednou zdůrazňujeme, že při jakémkoliv zapojování je vždy nutno mít vypnutý jistič.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Věda & Vesmír

Meteority na Zemi před miliony let nepadaly tak, jak jsme si dosud mysleli

Bydlení

Z venkovního posezení lze vykouzlit nádherné místo. Inspirujte se nápaditými dekoracemi

Zavřít reklamu