Jak správně zapojit žárovku

 Dílna 
08. února 2017 21:40 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pokud barvy na vašem rozvodu neodpovídají, anebo pokud si chcete být jisti, můžete si jednotlivé vodiče ověřit zkoušečkou. Internet
Zapojení žárovky není nijak složité, jen je zapotřebí pečlivosti při připojování jednotlivých vodičů! 

Pořídili jste si do bytu nový lustr a nevíte si rady z jeho zapojením? Nemějte strach; není třeba volat profesionály, lustr zvládne každý zapojit sám a bez potíží. Jak na to? Postup je velmi snadný!

Bezpečnostní zásady 

Svítidla jsou elektrické přístroje, a proto je nutné dodržovat určité bezpečnostní zásady pro jejich správnou instalaci. Zde uvádíme ta nejzákladnější pravidla: 

- svítidla musí být umístěna tak, aby nedošlo k ohrožení osob, 
- vždy je nutné dbát na to, aby svítidla nebyla umístěna v blízkosti hořlavých materiálů, 
- elektrické přívody ke svítidlům musí být od svítidla odděleny nehořlavou a tepelně izolující podložkou, 
- svítidla ve vlhkých prostorách musí být umístěna tak, aby nedocházelo k jejich naplnění vodou, 
- připojování svítidel je vždy třeba provádět při vypnutém elektrickém proudu (vypnutý jistič) a dle přiloženého návodu, 
- přívodové vodiče se spojují se svítidlem obyčejně izolační svorkou. Vodiče musí být vždy kryty touto izolační svorkou, aby nebylo možné se dotknout nekrytých vodivých částí, 
- zavěšení svítidla se provádí vždy na hák či závěs, svítidlo nikdy nesmí viset přímo na vodiči, 
- upevnění svítidla musí být vždy zajištěno tak, aby nedocházelo pohybu svítidla a k překroucení či natažení elektrických vodičů. 

Zapojení lustru 

Připojení vlastního svítidla k elektrické instalaci v místnosti není vždy úplně jednoduché. Hodně závisí na tom, v jakém stavu jsou elektrické rozvody a hlavně, kdy byly dělány. V minulosti se totiž elektrické rozvody v místnostech prováděly pouze pomocí 2 vodičů (drátů), a protože nebyla přesně stanovena jejich barva, nedá se většinou podle barvy drátu zjistit, který je fázový a který je nulový vodič. Proto je v těchto případé nezbytné zkoušečkou zjistit,a ještě lépe je zapojení svěřit zkušenému elektrikáři. 
U nových elektrických rozvodů je situace přehlednější. Podle stávajících norem se používá tzv. soustava TNS, kde se rozvod provádí pomocí tří vodičů a podle norem je stanovena i jejich barva: 
- černý nebo hnědý - vodič fázový 
- bledě modrý - vodič nulový 
- žlutozelený - vodič ochranný 
Pokud na svítidle jsou 3 vodiče obdobných barev, pak propojením vodičů identických barev lustr zapojíme pravděpodobně správně (pokud v základním rozvodu není chyba - lidskou chybu nikdy nemůžeme vyloučit). Zde ještě jednou zdůrazňujeme, že při jakémkoliv zapojování je vždy nutno mít vypnutý jistič.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Oblíbenou Naďu Urbánkovou proslavily nejen její songy, ale i bitva o peníze s manželem

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Tech

TitanAir: NASA představila vesmírné letadlo, které dokáže přistát na Titanu