Jak vyrobit ozdoby a další věci pomocí laseru

Profesionální technologie je drahá - už tu ale je i hobby třída
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dílna 
29. srpna 2018 12:15 / Shutterstock
  0   0
Říká vám něco laserové gravírování? Pokud ne, čtěte dál. Pokud ano, čtěte též, neboť dnes už můžete mít tuto technologii doma za pár tisíc.

Není to tak dlouho, co se na trhu objevil zajímavý nástroj pro kutily, totiž laserová gravírka. V extrémním případě se jedná o malé zařízení o velikosti krabičky, kterou postavíte na stůl. Zatímco dříve se gravírovalo pomocí ostrých dlát, dnes za vás náročnou práci udělá laser. Výkon ani přesnost se nedá srovnat s průmyslovými zařízeními. Pro mnoho domácích činností to však zcela postačí. Možná se tak laserová gravírka zařadí po bok mnoha dalším užitečným nástrojům, bez kterých se v domácnosti neobejdeme.

Princip

Principem činnosti tohoto hobby zařízení je schopnost soustředit laserový paprsek malého výkonu do malého bodu. V takovém místě se zvýší výrazně teplota a materiál se podle situace buď nataví nebo odpaří. Aby vše zdárně fungovalo, potřebujete také slušné odsávání nebo hodně dobře větratelnou dílnu.

Předlohy

Podobně jako u 3D tisku, i u laserového gravírování si můžete různé předlohy stáhnout z internetu. Není ale problém si vytvořit vlastní návrhy ve vhodném grafickém programu, který zvládá vektorovou grafiku. Může jít třeba o známý Corel Draw či také AutoCad.

Výrobky

Pomocí této technologie můžete snadno vyrobit různé cedulky s popisky. Ať už to budou cedulky ze dřeva, papíru, plastu, kovu nebo dokonce skla. Laser se jen tak před něčím nezastaví. Čím vyšší bude nastavený výkon, tím hlubší zářez. Určité materiály tak může i řezat. Laserem můžete například do papíru vystřihovat velmi jemné ornamenty. Na internetu jsou i velmi zajímavé výrobky, které ukazují, jak můžete překližku proměnit v jakousi tlustou ohebnou látku, ze které pak můžete zhotovovat zajímavé podložky pod hrnce či jiné předměty. Potřebujete jmenovky na hostinu? Pro laserovou gravírku žádný problém.

Cena

Na rozdíl od profesionálních zařízení je cena hobby gravírek podstatně nižší. Slušné čínské produkty vycházejí už asi na 30 tisíc, ale dá se předpokládat, že pokud si dovoz zajistíte sami, bude cena ještě nižší. Hitem je také výrobek, o kterém jsme psali na začátku tohoto textu. Krabička, kterou někam postavíte, do paměti jí nahrajete předlohu a ona gravíruje. Stojí doslova pár tisíc. Nezvládne sice tolik, co její dražší kamarádky, ale určitě může být pro mnohé kutily vítanou novinkou v jejich výbavě.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Ojedinělý skalní útvar viděl každý Čech, i když na něm vlastně nebyl

Věda & Vesmír

Záhadné nové druhy byly objeveny v propasti Tichého oceánu

Bydlení

Pokud se vám někde protrhla síť proti hmyzu, nemusíte hned kupovat novou. Dá se spravit

Zavřít reklamu