Je elektronika vaším hobby? Pak byste měli mít tyhle vychytávky
Na trhu je samozřejmě velmi široká škála vybavení, takže je opravdu z čeho vybírat. Ale určité věci jsou doslova nutností.
Digitální multimetr
Digitální multimetr je přístroj, který měří napětí, proud, odpor a případně i některé další veličiny. Dobře poslouží i základní modely za pár stokorun, ale je pravdou, že se někdy hodí mít zařízení lepší. Některé multimetry měří i kapacitu kondenzátorů. Obvykle máte možnost zkoušet a proměřit základní parametry bipolárních tranzistorů. Přístroje se liší v dílenském zpracování, přesnosti a rozsahu měřených parametrů. Každopádně nějaký multimetr by neměl v dílně elektrotechnika chybět.
Osciloskop
Bývaly časy, kdy byl osciloskop prakticky nedostupným zařízením. Dnes si jednoduchý osciloskop může pořídit každý. Jde o přístroj, který zobrazí na displeji průběh signálu. Uvidíte tak nejen sinusovku klasického střídavého napětí, ale třeba i tvar signálu z tónového generátoru či jiného zdroje. Jde o velmi užitečné zařízení. Nejjednodušší modely lze pořídit i těsně nad tisícikorunu. Zejména při nákupu z asijských eshopů.
Páječka
Hodí se mít jak transformátorovou páječku s pájecí smyčkou, tak páječku s tenkým hrotem pro pájení jemnější elektroniky. Velmi vhodné je mít u pájecí stanice držák plošného spoje i držák pájených součástek, protože při pájení hrotem musíte pájku přidávat k hrotu ručně. Docela dobrou vychytávkou je zvětšovací sklo, které vám umožní se lépe orientovat v titěrných plošných spojích. Někdy je třeba nahrazeno elektronickou kamerou a displejem.
Ještě zajímavější může být pořízení tzv. horkovzdušné pájecí stanice, kterou v zahraničí pořídíte asi za tři tisíce korun. Umožňuje připájet horkým vzduchem součástky pro povrchovou montáž.
Sada úzkých bitů
Vhodné šroubováky a zejména výměnná sada úzkých bitů, které slouží pro demontáž nejrůznějších elektronických zařízení. To vše patří k nutnému vybavení, bez kterého při práci brzy narazíte na problémy. Vedle toho je samozřejmě potřeba mít i klasické šroubováky, jak se o tom dočtete třeba v článku zde.
Základní součástky
Mezi dalším vybavením by neměly chybět základní součástky. Rezistory, kondenzátory, tranzistory, diody. V případě experimentů a oprav je totiž velmi nepohodlné každou jednotlivost jít kupovat do specializovaného obchodu nebo objednávat přes internet. Abyste se v součástkách dobře vyznali, doporučujeme pořídit i přehledný pořadač se zásuvkami na jednotlivé součástky. To ale záleží na tom, kolik místa máte pro svou elektronickou dílnu k dispozici.