Práce s tavnou pistolí je rychlá, vyžaduje však cvik a opatrnost

 Dílna 
09. prosince 2014 04:57 / redakce
  0
📷
2 fotografie v galerii
Tavné lepidlo je ideální k lepení dekorací a práce s tavnou pistolí je snadná archiv
Tak snadno a pevně jako s tavnou pistolí málokdy něco upevníme. Chce to však pevnou ruku a trochu cviku. Navíc i při práci s tak zdánlivě jednoduchým nástrojem musíme dodržovat určité zásady, abychom dosáhli kýženého výsledku a pistole nám dlouho vydržela.

Většina tavných pistolí se zapojuje do sítě přímo kabelem, existují ale i modely, které pro nahřátí postavíme do samostatného stojánku, napájeného kabelem ze sítě. U takové pistole odpadá problém s kabelem, překážejícím při práci. Některé pistole mají i světelnou signalizaci rozehřátí lepidla a možnost rozehřát na nižší či vyšší teplotu, některé si svítí na místo, které lepí, záleží na typu a výrobci.

Pracujeme-li s tavným lepidlem poprvé, raději si jej nejprve vyzkoušíme nanečisto na odřezku materiálu. Stejně tak raději otestujeme předem soudržnost lepidla s materiály, u nichž si nejsme jisti, že je pro ně tavné lepidlo vhodné.

Pokud máme pistoli s výměnnými konci, vybereme si ten správný a nasadíme jej. Vsuneme tyčinku tavného lepidla, a pak pistoli zapojíme do zásuvky. Než je teplota hrdla dostatečná, nejde spoušť ani tyčinku posunout.

Tuhé patrony s lepidlem se teplem uvnitř pistole roztaví během 2 až 8 minut. Potom už stačí jen zmáčknout kohoutek dávkování a odměřovat lepidlo podle potřeby. Náhradní tyčinku vsouváme do pistole před úplným spotřebováním předchozí.

Při lepení je nutné dávat pozor na horké části pistole a na potřísnění lepidlem. Mezi jednotlivými úkony odkládáme horkou pistoli na pevnou teplotně odolnou podložku a hlavně z dosahu dětí. Pod trysku je vhodné položit malou misku nebo podložku, na níž může horké lepidlo odkápnout.

Pistoli vždy ukládáme tak, aby tryska byla níž než pažba. Aby lepidlo nezateklo do posuvného mechanismu, mají pistole sklopné nožičky o které se opřou ve správné pozici. Pokud nám kousek lepidla ukápne vedle, necháme je ztuhnout, a pak je opatrně tupým nožem nebo jiným plochým předmětem sloupneme.

Po skončení práce není potřeba nic zdlouhavě čistit, stačí otřít trysku, a pak pistoli vypnout a nechat vystydnout. Tavná tyčinka může v pistoli zůstat zasunutá, horké lepidlo uvnitř opět ztuhne a pistole je připravena k dalšímu použití.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod