Nabrousit doma tupé nože můžete několika způsoby
Nože z uhlíkové oceli se otupí oproti těm nerezovým opravdu docela rychle, a vyžadují tak pravidelné broušení. K tomu můžeme použít hned několik ostřících nástrojů. Nejčastěji jde o ruční ostřič, ocílku, elektrický ostřič, nebo olejový brousek či jemný obtahovací kámen. Všechny tyto ostřiče jsou snadno k dostání v běžných obchodech.
Ruční ostřič
Nejčastěji užívaným brouskem je určitě ruční ostřič. Nevyžaduje prakticky žádnou zručnost, čepel nože pohodlně zasunete do ostřící drážky, nožem přejdete 4 – 5krát oběma směry a za chvíli máte opět perfektně ostrý nůž.
Obtahovací kámen
Tato rovněž poměrně rozšířená ostřící metoda už vyžaduje určitou zručnost. Při špatné manipulaci se můžete zranit. Obtahovací kámen táhněte kolmo po ostří nože z obou stran. Opakujte to do té doby, než bude váš nůž nabroušený podle vašich představ.
Olejová bruska
Zní to jako důležité vybavení každé velké dílny, ve skutečnosti jde ale o malý brusný nástroj, který si snadno položíte třeba na kuchyňskou linku. Před použitím brousek nezapomeňte slabě naolejovat. Táhněte jednou stranou čepele nože po brousku směrem od sebe, pak nůž otočte a táhněte zase k sobě. Celý proces opakujte do té doby, než bude váš nůž správně ostrý.
Ocílka
Tento způsob domácího broušení nožů je určitě nejnebezpečnější. Nůž proto pečlivě umístěte na ocílku poblíž držadel. Ta se musí křižovat v pravém úhlu s ostřím od nás. Odklon čepele od ocílky udržujte v rozmezí 20 - 30 stupňů. Takto nožem přejíždějte přes ocílku po jedné a pak po druhé straně.
Nezapomeňte, že pokud máte doma nože s pilovým ostřím, musíte na jejich broušení používat pouze speciální nástroje, určené pro tento typ. Jinak byste si nože prakticky úplně zničili. Dále čtěte: Zrecyklujte starou gramofonovou desku. Vyrobte z ní stylovou retro mísu.