Nedopouštějte se častých chyb při péči o vánoční stromeček
Nezapomeňte změřit výšku stropu
Větší vždycky neznamená lepší, obzvlášť pokud se vám potom stromek nevleze do auta nebo do obývacího pokoje. Než vyrazíte na trh, nezapomeňte změřit výšku stropu. Pokud je váš obývák malý a je v něm hodně nábytku, je dobré změřit celý prostor, do kterého budete chtít stromek umístit.
Nekupujte stromek, který se vám nevleze do stojanu
I když se stromeček může zdát perfektní, stojí za to kvůli němu kupovat nový stojan? Předcházejte tomuto problému tím, že stojan předem změříte. Nebo ho rovnou vezměte s sebou a na místě vyzkoušejte. Není dobré ani kmen zužovat, aby se do stojanu vešel, protože právě vnější vrstvy dřeva zadržují nejvíce vody.
Nenechte děti a mazlíčky se stromečkem bez dozoru
Většina druhů jehličí z vánočních stromečků sice není jedovatá pro lidi ani zvířata. Na druhou stranu ale také jehličí není snadno stravitelné a může způsobit podráždění žaludku nebo zvracení. Dávejte pozor na malé děti nebo mazlíčky, kteří by mohli být v pokušení jehličí ochutnat, nebo celý stromek rovnou strhnout na zem.
Neumisťujte stromeček ke zdroji tepla nebo tak, aby blokoval východ
Stromek by měl být postavený alespoň metr od zdrojů tepla jako jsou krby nebo radiátory. Je to důležité jednak proto, abyste zabránili požáru, ale také proto, abyste stromek nedehydratovali. Pokud chcete, aby vám stromek vydržel co nejdéle, snažte se teplotu doma udržet o něco níž než obvykle.
Nevysávejte opadané jehličí
Jestli máte doma živý stromek, opadanému jehličí na podlaze se nevyhnete. Pokud je to možné, pokuste se jehličí zamést a posbírat, protože by mohlo standardní vysavače ucpat. Moderní jsou v dnešní době i stromečky v květináči. S těmi se otravného spadaného jehličí zbavíte.