Nechte se inspirovat: Netradiční využití vánočního koření

 Dům 
10. prosince 2018 12:39 / Martina Langová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Využijte vánoční koření netradičně a provoňte si jím byt Shutterstock
Jakmile jej ucítíme, okamžitě nám evokuje sváteční dny a dostane nás lépe do vánoční nálady. Tohle koření však umí mnohem víc, než nám jen přiblížit Vánoce. Zkuste jej účelově využít ve svém bytě a budete se divit, co dokáže.

Umí ochutit jídla, odbourat tuky v těle a navodit tu pravou vánoční atmosféru. Také ale umí dokonale pomoci při předvánočním úklidu či jako funkční dekorace domova. Vyzkoušejte tohle koření letos netradičně.

Hřebíček

Účinek: Éterický olej v těchto malých poupatech se jmenuje eugenol a má výrazný stimulační účinek na trávení.

Použití: Lehce pálivá chuť hřebíčku je vhodná do masových omáček.

Tip: Aby šly hřebíčky po uvaření jídla snadno zase vyjmout, vložte je do malého čajového sítka nebo do kousku gázy, kterou na konci uvážete.

Použití v bytě: Hřebíček působí v přírodní medicíně antibiotiky a dokonce umí likvidovat plísně. Ty však umí ničit i v bytě. Na místech, kde s plísní bojujete, nasypte na talířek hrst podrcených hřebíčků. Ručíme za to, že plíseň začne postupně mizet.

Vanilka

Účinek: Vždycky se řiďte podle nosu – čichání jemné vanilky tlumí mimo jiné chuť na čokoládu.

Použití: Vanilkový lusk podélně rozřízněte, vyškrábejte dřeň a smíchejte ji s netučným tvarohem. Budete mít výborný dezert. Vanilkovou dření můžete okořenit i sladkou polévku s těstovinami.

Tip: Vyškrábaný vanilkový lusk můžete ještě využít. Vložte jej do sklenice spolu se sypkým nebo kostkovým cukrem a dobře uzavřete. Vyrobíte si tak domácí vanilkový cukr.

Použití v bytě: Nádherně provoní byt a pohltí nepříjemné pachy. Ovšem pozor – nesmíme si plést vanilku s vanilinem, který se skrývá v běžném vanilkovém cukru. Deodoračně funguje jen pravá vanilka. Pokud použijete vnitřek vanilkového lusku na pečení, samotné lusky pak rozmístěte po bytě. Účinek je okamžitý.

Skořice

Účinek: Zklidňuje žaludek a pomáhá tělu optimálně využít energii z jídla.

Použití: Ovocný salát zjemněte skořicovo-pomerančovou zálivkou. Pomerančovou šťávu smíchejte s trochou medu a skořice a nakapejte na kousky banánu, pomeranče a kiwi.

Tip: Místo mleté používejte raději celou skořici, je daleko intenzivnější.

Použití v bytě: Skořice dokáže zlikvidovat nežádoucí parazity. Pavouci, kteří se k vám na podzim nastěhovali, její pach naprosto nesnáší. A pokud máte kolem krbu dřevo, ze kterého běhají ven nepříjemní broučci, dá jim v jejich výletech zelenou. Celou skořici dejte na místa, kde se nežádoucích hostů potřebujete zbavit. Uvidíte, že to funguje dokonale.

Badyán

Účinek: Pomalé trávení uvádí opět do obrátek – anýzový olej obsažený v badyánu aktivuje látkovou výměnu.

Použití: Hvězdičkové koření chutná lehce po anýzu, nasládle a trochu hořce. Smíchané se skořicí a vanilkou krásně provoní třešňový kompot.

Tip: Obzvlášť intenzivně působí, když se ohřeje. Badyán nechte 5 minut louhovat např. v horkém čaji rooibos.

Použití v bytě: Badyánové hvězdičky si schovejte na chvíli, až budete mít doma postavený a ozdobený vánoční stromek. Z čerstvého stromu může vylézat nepříjemný hmyz. Badyán ho zastaví.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Legenda dětských pořadů Michal Nesvadba oznámil konec

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu