Postavte svému psovi výběh. Poradíme vám

 Mazlíčci 
20. srpna 2018 10:08 / Marcela Plachá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pes potřebuje mít dobrý výhled Shutterstock
Máte psa i zahradu, ale nechcete, aby vám ji zničil? Můžete část zahrady oplotit, případně psovi postavit jeho vlastní výběh. Velikost záleží na velikosti vašeho psa i zahrady. Možná už má váš pes kotec, to ale obvykle nestačí.

Jestliže si chcete pořídit psa, kterého nechcete mít stále jen doma, je nutné mu zajistit také boudu a kotec a ideálně i výběh. 

Oplocení je základ

Zachránit květiny a zeleninu před psím dováděním často může jen obyčejný nízký plot, protože pes se umí naučit, kam smí chodit a kam ne. Lepší je ale ohraničit psovi jeho území zřetelněji. Nemusíte pak v práci trnout hrůzou, co na zahradě vyvádí a jestli neutekl. Výběh oddělte od zbývající části pozemku oplocením. Oplocení můžete vyrobit z klasického pletiva nebo z dřevěných plotových polí, která jsou běžně dostupná. Jestli máte psa, který rád utíká, vybudujte oplocení s betonovými základy zabudovanými do země, aby se nemohl podhrabat. Někteří psi také plot přelézají, proto by měl být dostatečně vysoký. Jestliže ale uděláte psovi dostatečně velký výběh, ze kterého bude pes vidět na příchozí a vstup do domu a zahrady, pak nebude mít tolik tendence utíkat. 

Velikost

Výběh pro psa by měl mít velikost minimálně 3x3 metry. Může být pouze travnatý, nebo se může skládat z různých povrchů. Vhodný je zejména písek, případně štěrk, dlažba nebo i beton. Udržovat travnatý výběh v čistotě a ve slušném stavu bývá často náročné. Jakmile je ale výběh rozsáhlý a zabírá velkou část zahrady, pak samozřejmě nechejte ve výběhu trávu, akorát ji občas musíte posekat. Ve výběhu byste také měli uklízet a nenechávat tam ani psí exkrementy. Ani velký výběh přitom nenahrazuje pohyb při procházkách a hrách se psem, jen doplňuje komfort psa, který pak nemusí být zavřený v době vaší nepřítomnosti. 

Kotec a bouda

Výběh je velice výhodný, pokud nejste například celé dopoledne doma a psa nemůže nikdo pustit z kotce, aby se vyvenčil. Výběh je součástí kotce a psovi je vždy přístupný. Podle toho je také přizpůsoben kotec. Dá se říct, že kotec je v podstatě velká klec s boudou uvnitř. Bouda by měla obsahovat tepelnou izolaci (polystyren nebo izolační vata). Případně je dobré obstarat psovi boudu postavenou do tvaru písmene L, kdy má pes v pravém úhlu navazující části boudy zajištěné bezvětří. Bouda by neměla být příliš velká, aby si ji pes mohl dobře vydýchat a zahřát. Vhodné je dát do kotce také dřevěný rošt, na kterém může v pěkném počasí odpočívat. 

Zvládnete to sami

Kotec i bouda je pro psa něco soukromého. S trochou betonu, pletiva a OSB desek to zvládnete vybudovat i sami. Pes by měl ze svého místa mít dobrý přehled, co se kolem děje. Podlaha by měla být betonová, aby byla hygienická a také aby se pes nemohl podhrabat. Velikost kotce zvolte podle plemena psa. Pro větší psí plemeno je dobré použít svařované pletivo, které vydrží pod náporem psích pacek. Z OSB desek vybudujte samotnou boudu i zastřešení kotce. Návod jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda