I na kočku vezměte občas kartáček a pastu. Zachrání ji to od možného utrpení
Kočky jsou hned po psech dalším oblíbeným domácím mazlíčkem, kterého si řada lidí hýčká a rozmazluje. Ke správné péči patří nejenom kvalitní krmivo, stříhání drápků, ale také hygiena chrupu. A na ni v drtivé většině lidé zapomínají. Pokud něco není v pořádku se zuby, často začne kočka odmítat suché granule, objevují se u ní krvácení z dásní nebo naopak nemůže zavřít tlamu a bolestivě mňouká. Navíc plak, který obsahuje mnoho bakterií, může dál kočce vnikat do plic a jater a způsobit tak závažné nemoci.
Kočka má 30 zubů
Malá koťata, stejně jako většina savců, se rodí bezzubá. Takzvané přezubování se děje kolem pátého měsíce života. V tomto období dopřejte kotěti něco, do čeho mohou kousat, aby ulevila svým bolavým dásním a tlaku. Co se týká krmiva, dávejte jim raději v tomto období mokrou stravu. Suchá by je totiž mohla ještě více dráždit. V dospělosti má kočka třicet zubů, o které je potřeba pečovat.
Péče o chrup
I kočky mohou trápit problémy se zuby a dásněmi. Dospělá kočka je hodně náchylná k zubnímu kameni a parodontóze, většinou už od dvou let věku. Proto je důležité už v tomto věku začít kočce pravideně čistit zuby a v rámci prevence s ní zajít jednou za půl roku k veterináři na prohlídku chrupu.
Jak čistit kočce zuby
Co se týká čištění zubů, s tím je ideální začít už od útlého věku, aby si kočka na něj postupně zvykla. Z počátku stačí, když budete několik dnů prstem přejíždět po stranách nejprve z vnější strany zavřené tlamičky. Po pár dnech ji rozevřete čelist a to samé dělejte z vnitřní strany. Jakmile si kočka zvykne i na to, přejíždějte prstem po zubech a dásních. Nejprve bez pasty, posléze s pastou. Nakonec pořiďte měkký kartáček a čistěte zuby jím. Kartáčkem ale zuby nedrhněte, stačí jím lehce potírat zuby a odstraňovat plak.
Nezapomeňte po každém takovém úkonu kočku odměnit. Samozřejmě pamlskem, který je pro ni určený. Co byste kočce určitě neměli dávat, jsme psali zde.