Každoroční povánoční trampoty aneb jak správně zlikvidovat stromek

Do popelnice rozhodně nepatří
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
05. ledna 2020 09:46 / Depositphotos
  1   1
Pár dnů radosti a pak starost. Tak vypadá každoroční kolorit všech, kteří nedají dopustit na tradiční živý vánoční stromek. Pokud nemáte umělý nebo jste si ještě nepořídili stromeček v květináči, ze kterého byste se mohli těšit i v příštích letech, musíte se o jeho likvidaci postarat.

I tato zdánlivá maličkost má svá pravidla. Pojďte se s námi podívat, jaké jsou možnosti.

Zapomeňte na popelnici

Komunální odpad. Tato možnost se samozřejmě nabízí, ale minimálně v případě společných popelnic byste jedním stromkem zaplnili prakticky celou nádobu, a za to by vás sousedi asi nepochválili. Nebojte se stromek volně položit k popelnici či kontejneru na směsný komunální odpad, odkud jej sveze provozovatel odpadového hospodářství ve vaší obci. Na jeho internetových stránkách byste měli zjistit svozové termíny a postupujte dle pokynů.

I v takovém případě ale postupujte s rozmyslem. Stromek umístěte tak, aby nebránil přístupu k popelnici, nezavazel na chodníku či nezasahoval do vozovky. Myslete také na vítr, který by mohl stromek odfouknout právě například na cestu. Proto bude lepší jej k popelnici dát až v den svozu. Pokud termín propásnete, stromek ještě můžete odvézt do sběrného dvora.

Stromek důkladně odstrojte

Pokud můžete stromek bezpečně spálit v kamnech či krbu nebo jej věnovat sousedům, kteří tuto možnost mají, učiňte tak. Pozor si jen dejte, aby byl stromeček opravdu důkladně odstrojený, aby případné umělé ozdoby nezpůsobily kouř, který by mohl být i zdraví škodlivý. Stromek také můžete nařezat nebo seštěpkovat a použít do kompostu. Větve se dají využít i pro přikrytí záhonů. Čtěte také: Zvíře jako nevhodný dárek: Jak se zachovat a co nikdy nedělat.

Zábava a krmení pro zvířata

Stromky také přijímají některé zoologické zahrady jako krmivo a hračky pro své svěřence. Nejprve si ale zjistěte, zda i vaše zoo tuto možnost nabízí. V každém případě musí být stromek opravdu důkladně odstrojený, protože i jediný háček či jiná zapomenutá ozdoba by mohly zvířatům způsobit velké zdravotní potíže.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Počasí nám přeje. Oslavte státní svátek hezkým výletem

Věda & Vesmír

To co je na Zemi do jisté míry obtížné, na jiných planetách půjde. Vědci budou předpovídat počasí ve...

Bydlení

Jaký koberec vybrat do obýváku. Jeho umístění a velikost hrají velkou roli

Zavřít reklamu