Svíčky jako tajní zabijáci. Pozorně čtěte jejich složení

Nebezpečné toxiny se ze svíček uvolňují i když nehoří
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
24. dubna 2021 10:26 / Pixabay
  0   0
Vonné svíčky dokáží zútulnit jakýkoliv domov a také jej provonět. Pokud jich ale používáte příliš, můžete si jimi poškodit vaše zdraví.

Svíčky lidé obvykle kupují jako dárek a nebo proto, aby si provoněli svůj domov. Svíčky ale mají i svou stinnou stránku. Jejich složení totiž může být zdrojem různých zdravotních problémů, a to nejenom v hořícím stavu. A bohužel se to týká i svíček, které stojí několik set korun. Jakým složkám se tedy vyhýbat?

Pozor na parafín

Slovo parafín zní sice nevinně, ale vězte, že jde o produkt z ropného odpadu. Vyrábí se tak, že se ropný odpad vyběluje, dedorizuje a zpracovává na vosk. Takže jak asi již tušíte, spalováním takovéto svíčky vlastně dýcháte prakticky podobné výpary, jako  když si nastartujete auto. Tedy celou řadu toxických látek, a to včetně acetonu, benzenu a toluenu, což jsou známé karcinogeny. Tyto látky rovněž způsobují alergie, astmatické záchvaty a kožní problémy. Navíc je prokázáno, že i ve chvíli, kdy svíčka není zapálená, uvolňuje se z ní nízké hladiny benzenu. A o takovou svíčku tedy asi opravdu nestojíte.

Saze

Myslíte si, že saze se uvolňují například jenom v krbu nebo kotli? Omyl. Kromě toxinů se při spalování parafínové svíčky uvolňují do ovzduší saze s částicemi, které mohou poletovat ve vzduchu celé hodiny. Tyto jemné částice pak při vdechnutí putují do plic a odtud jsou absorbovány do krevního oběhu. Výsledek? Celá řada respiračních onemocnění a také hrozba vzniku rakoviny. A pozor. Stejné látky se uvolňují i při pálení vonných tyčinek.

Vůně plná chemie

Pojďme se také zaměřit na vonné látky, kterými bývají některé svíčky napuštěny. Pokud nejde o přírodní esence, což se obvykle dočtete na štítku výrobce, pak vězte, že za vůni, které svíčky produkují, můžete vděčit syntetickým látkám. I ty mohou způsobovat méně vážné zdravotní problémy jako bolesti hlavy či závratě, ale i vážnější, k nimž patří příznaky alergie nebo astmatické záchvaty. A opět je zde také větší riziko vzniku rakoviny.

Knoty

A ani knoty nejsou zcela bez viny. I když bývají vyrobeny z bavlny, potřebují kovovou podpěru, aby ve svíčce držely. A právě v tom bývá kámen úrazu. Tyto kovové podpěry se často vyrábějí ze zinku nebo cínu, někdy také z olova. Při spalování se tak do vzduchu opět uvolňuje do vzduchu určité množství těžkých kovů. 

Zdravá svíčka

Takže jaké svíčky tedy vybrat, aby vám nepoškodily zdraví? Ideálně takové, které jsou vyrobeny z kokosového, včelího, sójového, palmového nebo jiného rostlinného vosku. Ty škodlivé ale vyhazovat nemusíte. Klidně si je zapalte třeba při zahradní party. Jak se na ni správně připravit, jsme psali zde.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Božsky krásná místa v Itálii, kde zažijete nezapomenutelnou dovolenou

Věda & Vesmír

Události kolem UFO v Roswellu z roku 1947 nebyly dosud vysvětleny

Bydlení

Jak vybrat dřevěnou podlahu, aby vám dělala parádu a dobře sloužila

Zavřít reklamu