Cibuloviny, které můžete bez problémů rychlit doma
Konvalinky ne, krokusy a tulipány ano
Ty první kytky, které vám každoročně připomenou, že není celý rok jen zima, bývají právě cibuloviny. Nejčastěji jsou to malé tulipány a narcisy, hyacinty, modřence nebo konvalinky. V květináči na okně nebo na stole dokáží úplně změnit náladu v bytě. Nejen tím, jak vypadají, ale také svojí vůní. Tu nejsilnější z nich má nejspíš hyacint.
Některé cibuloviny lze rychlit jen obtížně – například konvalinky, jiné jsou bez problémů. Úspěšní budete i jako pěstitelé začátečníci třeba u krokusů neboli zahradních šafránů, u malých kosatců nebo u Kaufmannových či Fosterových tulipánů.
Vyrobte si substrát
Jak si cibuloviny připravit a být při jejich rychlení úspěšný? Začněte co nejdříve a na cibulky použijte nějakou nízkou nádobu se substrátem, který si sami vyrobíte. Do hlíny přimícháte písek a taky drobný štěrk, aby byla propustnější. Cibulku nedáváme nijak hluboko, spíš ji jen jemně zatlačíme pod povrch. A zalijeme vodou. Nádobu nedáme hned na okno, ale necháme ji v první fázi v temnu a chladnu.
Další dny pak cibuli zalévejte a kontrolujte, jestli už se začaly tvořit kořínky. Ty by měly být neustále ve vodě. Teprve když začne rašit část nad cibulkou, můžeme nádobu přesunout blíž k oknu a postupně rostlinu zvykat na sluneční svit. Čím víc světla dostane, tím rychleji se rozvine její květ.
A potom, co vám udělají parádu v bytě, můžete cibuloviny přesunout na zahradu, kde jim bude určitě lépe a budou se rozrůstat. O tom, jak pěstovat cibuloviny na záhonech, se můžete dočíst zde.