Jedenáct trendů pro vaši zahradu. Dominují přírodní materiály a ležérnost

 Zahrada 
14. března 2019 11:23 / Terezie Zamlynová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Módní trendy zasahují i do zahradní architektury Depositphotos
Zahrada by měla být místem pro relax a propojení s přírodou. Je jedno, zda máme zahrádku malou nebo obrovskou, podstatné je, abychom se v ní cítili dobře. Možná proto stojíte před otázkou, jak by ideálně měla zahrada vypadat, aby naplňovala zároveň i módní trendy.

V posledních letech je tím nejdůležitějším trendem a odrazem toho, že majitel zahrady umí držet krok s dobou, návrat k přírodě. Zahradní architekti se tak snaží svá díla komponovat tak, aby vypadala co nejpřirozeněji. Zapomenout klidně můžete na léta přísnosti, která nařizovala, že jediné stéblo trávy nebude vyšší než ostatní. I v oblasti zahradní architektury se nyní zkrátka šíří vlna podobná nedbalé eleganci.

Barvy a styl

Jednoznačným trendem v zahradní architektuře je pro letošní rok takzvaný styl vintage. Navazuje na nedbalou eleganci stylu Provence, tedy zahrad, kde upoutá pozornost návštěvníka ledabyle pohozený polštářek, vlající záclony v zahradním altánu, lehce rozpraskaná barva na zahradním křesle a také vesele a různorodě rozkvetlé záhonky. Vše se nese v duchu přirozenosti, volnosti.

Svoje místo mají logicky ve vintage stylu také barvy. Dokáží z obyčejných, starých a někde třeba už i zapomenutých věcí udělat neobyčejné. Kdo má odvahu, může vzít barvu a natřít staré odložené kusy nábytku na fialovo nebo andělsky modro. Barevný kabát může dostat dokonce pumpa nebo zahradní altán. Vhodně zvolená barva dokáže vnést do zahrady potřebnou živost i důraz.

Letošnímu roku vládne svěží zelená, tyrkysová, popelavě modrá a všechny jejich odstíny, spolu se světle růžovou.

Vévodí přírodní materiály

Na materiálech se nevyplácí šetřit. Trendem je dřevo, kámen, beton a kov. Vše musí být opravdové, pokusy nahradit je náhražkami se nedoporučují. Co je naopak důležité mít na zřeteli, je to, že míchání materiálů na sebe musí navazovat a vytvářet dojem celistvosti.

Rok 2019 je z pohledu zahradních architektů hledáním jednoduchých, přirozených řešení, která se navzájem doplňují a navazují na sebe.

Jezírka a vodní prvky

K zahradám patří už pro většinu lidí také bazén, vířivka nebo různá jezírka. Velmi oblíbená jsou v poslední době jezírka, kterým se říká biotopická. Jedná se o přírodní bazén, na který je celý rok hezký pohled a obsahuje nechemizovanou, přírodní měkkou vodu. Nabízí podobný komfort jako klasický bazén, pohodlně se v něm plave, nehrozí žádné našlapování v bahně a dokonce je možné přidat i protiproud či osvětlení. Rostlinstvo navozuje příjemnou atmosféru. Pokud si biotopické jezírko plánujete pořídit, budete nejen IN, ale oceníte i to, že se stane krásnou dominantou zahrady v průběhu celého roku. Stavitelé navíc objevují to, že není nutné dávat biotopům obvyklé tvary jezírka, ale že zdravá a příjemně vonící voda může setrvávat klidně i v jednoduchých a geometrických tvarech.

Zahradní nábytek

Módě umělých ratanů už odzvonilo, nyní přicházejí nové postupy využití známých stabilních materiálů pro venkovní užití. Trendem současnosti jsou takzvané denní postele (daybed). Jedná se v podstatě o vyvýšená malá pódia, dobře skrytá v zeleni zahrady, která jsou vybavena ledabyle rozhozenými polštářky a poslouží k odpočinku.

Nebojte se experimentovat, udělat třeba nábytek z palet, sezení z kamenů, pařezů, nebo ho pořídit od kvalitních výrobců.

Neobvyklé umělecké prvky

Také umělecký prvek dokáže zahradě dodat příběh a duši. Může jím být třeba socha nebo autorský kus nábytku, případně zajímavě výtvarně pojatý vodní element. Pokud nechcete investovat velkou částku, pak věřte, že stačí vhodně zvolit i drobný předmět. Třeba netradiční designově zpracovaný květináč, pítko, lavici nebo lucernu.

Tvary záhonů

Ano, i tvar záhonků podléhá módě. Zahradní architektura na letošek oznámila, že trendy vlnek a vlnovek na okrajích záhonů jsou už minulostí. Zahrada by měla působit přirozeně a uklidňujícím dojmem. O tvarovou dynamiku se mají postarat rostliny pestrých textur a tvarů. Další vlnění tvarem záhonů už není nutné. Důležité je pokusit se najít ideální poměr mezi užitkovou plochou, což bývá trávník, a okrasnou plochou. Tu reprezentují právě záhonky. Výsledné rozložení zahrady by mělo působit tak, aby se v ní každý cítil především pohodlně.

Ploty a oplocení

Velmi žhavým trendem jsou vzrostlé živé ploty. Přinášejí zahradě soukromí a zároveň eleganci. Pěstitelé v Evropě už dokonce nabízejí k prodeji již hotové živé ploty. V sortimentu jsou prakticky všechny u nás prosperující druhy, které se do stříhaných živých plotů hodí. Lze si dokonce i vybrat výšku jednotlivého keře v plotu anebo prostě koupit zapěstovaný hustý blok a nasázet pěkně jeden vedle druhého.

Méně travnatých ploch

Protože je s trávníkem v zahradě hodně práce, doporučují zahradní architekti nyní husté trvalkové a dřevinné výsadby. Odůvodnění je jednoduché: jsou celoročně krásné, pořád jiné a vyžadují minimální údržbu. Výsadba čehokoliv, co se odlišuje od nudné travnaté plochy, přitom přiblíží navíc zahradu normální krajině. Bonusem by mělo být to, že se na takové místo nastěhují včely a motýli.

Zábavné světlo

Světlo je velkým tématem zahradní architektury. Přestává plnit pouze svoji orientační a bezpečnostní roli, ale je prostředkem pro vytvoření správné nálady. Inteligentní svítící systémy lze nastavit na několik intenzit a kombinací světla, a tím vytvořit ideální atmosféru pro danou příležitost.

Zahrada s minimální údržbou

Příjemnou novinkou je trend, v kterém zahradníci přinesli koncept předepsaných bylinných i dřevitých společenstev, která patří k sobě a vyžadují tudíž podobné podmínky k pěstování. Díky tomu se jejich údržba výrazně zjednoduší. Jde totiž o kombinace rostlin natolik vzájemně sehraných, že mezi sebe nepustí plevel.

Respekt k životnímu prostředí je také trend

Zahradnické trendy hovoří jasně: buďme citlivější k životnímu prostředí. Zejména co se týká nakládání s půdou, dešťovou vodou, kompostem, energií a v neposlední řadě také upouštění od zemědělské chemie. Častěji se nyní prosazuje práce s lokálními materiály, které nevyžadují nákladnou dopravu z cizích zemí, jež přispívá k znečišťování životního prostředí ve formě spotřebovaného paliva a znečištění ovzduší. (Čtěte také: Únor v zahradě přináší první povinnosti. Víte, co byste měli udělat?).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Nový trend v boji proti vráskám je bezbolestný a levnější než botox. Poznejte metodu face tape

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu