Zasaďte si vlastní echinaceu, tento zázrak vám pomůže s neduhy

 Zahrada 
21. února 2020 11:23 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Její zdravotní účinky jsou nepopiratelné Depositphotos
Je krásná, snadno se pěstuje a navíc je léčivá. Třapatka nachová neboli echinacea purpurea, jak zní její latinské jméno, je jednou z nejužívanějších bylin na světě. Určitě jste o ní slyšeli, možná ji užíváte, ale napadlo vás si ji vypěstovat?

Pojďte poodhalit tajemství nachové krásky, kterou znali již prérijní indiáni. Určitě letos nebude ve vaší zahradě chybět.

Odkud se vzala?

Původ třapatky je v Severní Americe, odkud se na počátku minulého století začala šířit do celého světa. Pro Evropu ji objevil obchodník s léky Joseph Meyer, který u indiánů zjistil, že mají bylinu, kterou užívají na řadu neduhů od rýmy a bolení v krku, přes hojení ran a zánětů až po hadí uštknutí. Dokonce jí léčili i koně. Meyer z jejího kořene připravil lihový odvar, který se postupně stal nejpopulárnějším lékem ve Spojených státech.

Později z rostliny získal účinnou látku, kterou pojmenoval echinacin. Nyní se z třapatky vyrábí celá řada léčivých přípravků, přičemž nejoblíbenější formou jsou patrně tobolky. V Americe extrakt z kořene, květů a nati třapatky užívá přibližně čtyřicet procent populace, což z ní činí nejoblíbenější bylinu z celého kontinentu. Věhlasu se ovšem těší po celém světě. 

Zaslouží si docenění

Ačkoli má mnoho lidí tyto nachové krasavice na zahradě, často vůbec netuší, jaký zdravotní poklad vlastně ochraňují. Třapatka je totiž pěstována často jen jako okrasná rostlina. Existuje mnoho jejích kultivarů různých barev a růstu. Je oblíbenou květinou na takzvané motýlí louky. Má ráda propustné půdy a nevadí, pokud jsou chudší na živiny a zálivku. Daří se jí na slunci a snadno se množí nejen semeny, ale také kořenovými a osními řízky, případně dělením trsů.

Třapatka má však pro mnohé překvapivě široký záběr léčebného využití. Její síla spočívá ve schopnosti stimulovat imunitní systém, v čemž je mezi bylinami opravdovým přeborníkem. Užívá se při léčbě infekčních chorob, angíny, ale i při zánětech močových cest či prostaty. Třapatka je vřele doporučována jako prevence nemocí z nachlazení a obecně pro zvýšení odolnosti organismu.

Pořiďte si vlastní

Zkušení pěstitelé ví, že zanedlouho bude ideální doba výsevu této zázračné byliny. Ideální čas je totiž v březnu, a to do studeného pařeniště, případně doma do truhlíku za oknem. Vzrostlé sazeničky je poté třeba v druhé polovině května přesunout na záhon. Ovšem pozor, v nádobách se jim dařit nebude. Předpěstované sazenice je také možné koupit v zahradnictví, ale pokud chcete být u jejich zrodu, začněte se pomalu připravovat. Dále čtěte: Vypěstujte si kaki ze semínek. Únor je pro to ideálním měsícem.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Proč stárnou muži pomaleji? Rozdíl mezi ženskou a mužskou pokožkou je obrovský

Dům a zahrada

Provoňte toaletu snadno a rychle pomocí dvou věcí. Nečekaně dobře poslouží aviváž a zubní pasta

Zavřít reklamu