Co se spadaným listím na zahradě. Máme pro vás několik tipů
Byla by škoda se něčeho takového zbavovat, protože listí se může rozložit na kompost, který zužitkujete na záhonech.
Listí se hodí do kompostu
Hrabání listí a úklid zahrady, když zrovna svítí slunce, je příjemný a zdravý pohyb na čerstvém vzduchu. Téměř všechno listí můžete zkompostovat. Výjimkou je listí z ořešáku. Tyto listy se rozkládají déle než jiné, ale je to jejich jediná nevýhoda. Rozklad listí urychlíte, když je proženete drtičem. Použít lze i urychlovače do kompostu, například dusíkaté hnojivo, které můžete prokládat s litím. Listí můžete proložit prosečenou trávou. Jako urychlovač kompostu funguje i lógr.
Větší kusy prožeňte drtičem
Na zahradě se hromadí větévky, silnější části rostlin, které by se v kompostu rozkládaly dlouho. Proto použijte drtič. Vyjde z něj jemnější materiál, který můžete uložit na kompost a použít jako mulč na záhonech. Pokud drtič nemáte, nastřihejte materiál zahradnickými nůžkami na menší kousky. Z větviček můžete vyrobit parádní dekorace.
Plevel do kompostu patří
Jestli si z kompostu nechcete udělat množírnu plevele, raději do něho nedávejte rostliny, které se množí přes kořeny. Ty se v měkkém podkladu snadno zakoření a vyrostou. Je to pampeliška, bodlák, které jsou vytaženy i s kořeny. Plazivý plevel, posečenou trávu či kopřivy do kompostu přidejte. Dobře se rozkládají.
Co přidat a nepřidat do kompostu
Kompost by se neměl stát odpadkovým košem vaší zahrady či domácnosti. Můžete do něho přidávat odřezky zeleniny, ovoce, nahnilé ovoce a zeleninu pokrájenou na menší kousky. Můžete sem vynášet skořápky z vajec, ořechů, kousky dřeva, piliny, hobliny, kůru ze stromů i papírové čajové sáčky. Nepřidávejte kosti, zbytky masa. Kompost můžete jednou za čas prolít vodou. Vlhkost totiž podporuje rozklad a urychlí přípravu kompostované zeminy. Dále čtěte: Na zahradu padá první listí a nastává otázka, zda jej odstranit, anebo ho nechat ležet.