Aby byly muškáty či begonie krásné, musíte je dát na správné okno. Víme, kde se jim daří
Naše babičky vždycky říkávaly, že muškáty patří na západní a begonie na východní okno. Jak je to ale ve skutečnosti? Podle zahradníků je na radách našich babiček hodně pravdy, ale na druhou stranu se prý rostlinám povede i na jinak směřovaných oknech. Přesto určitá pravidla týkající se světových stran pro pěstování rostlin platí.
Muškátům svědčí červené odpolední světlo
I když my lidé vnímáme sluneční paprsky podobně ráno i během dne, rostliny to tak rozhodně nemají. Ranní sluníčko (tedy východní) obsahuje více modrého světla. To se hodí pro příjem energie a růst. Odpolední (tedy západní) sluníčko své vlnové délky natahuje a stává se červeným. Západní sluneční paprsky tak podpoří růst plodů a jsou nejvhodnější pro násadu květu. Nejhezčí a nejvybarvenější muškáty budete mít určitě na západním parapetu.
Obecně se dá říct, že muškáty ocení světlé a slunné stanoviště, bezvadně se jim tedy bude dařit i na jihozápadním okně. A dokonce se muškátům bude dařit i na jižním nebo východním okně. O tom, jak vyzrát na škůdce a choroby, kvůli kterým muškáty mohou i uhynout, jsme psali zde.
Begonie i petúnie dejte na východní parapet
Potřebujete-li osadit východní parapet, využijte begonie či petúnie. Pro tyto rostliny představují východní paprsky modrého světla naprosto ideální podmínky. Na východní okno míří ráno jemnější sluneční paprsky, odpoledne tu bývá stín. Begoniím se však povede i na okně směřujícím na severovýchod či dokonce na sever.
Co se týká petúnií, ty můžete zdárně pěstovat také na jižní straně. Zoufat nemusíte ani v případě, že máte okna směrem na západ, kam dopadá slunce odpoledne a navečer. Obecně se tu totiž může vést i rostlinám vhodným pro východní orientaci, přestože jsou paprsky západního slunce trochu ostřejší. A stejně tak můžete na západní straně pěstovat rostliny, které milují sluníčko a dávají se běžně na jižní stranu.