Stromeček v květináči vybírejte podle toho, kam ho chcete vysadit

 Dům 
10. prosince 2014 05:58 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Stromečky v květináči krásně ozdobí vánoční pokoj. casa-gradina.ro
Kousek skutečně živé přirody o Vánocích vám do domava vnese rostlý stromeček v květináči. Jistě o něj budete dobře pečovat, aby svátky v bytě přežil a mohl pak zdobit vaši zahradu; nebo ho někde vysadíte mezi veřejnou zeleň.

Úplně nejlepší jsou zakrslé odrůdy smrků nebo jedliček, které pěstujete pro okrasu balkonu či terasy v ozdobném květináči celý rok. Ty totiž nikdy nevyrostou tolik, abyste museli řešit, co dál s nimi, jejich maximální vzrůst je okolo dvou metrů výšky, než se ho ale dopracují, uplyne hezká řádka let. Pokud ovšem chcete využít jejich krásy o Vánocích doma, pak s nimi musíte zacházet jako s těmi, které rostou rychleji a mnohem výš.

Jehličnany jsou stromy mírného a chladné pásma, takže v zimě odpočívají. Jakmile je přenesete do tepla, začnou si myslet, že je jaro, míza stoupne z kořenů do dřeva a stromky začnou rašit. To by bylo špatně, protože když je pak přenesete ven, zmrznou. A v teple bytu se skutečného jara nedočkají, na jejich růst je zkrátka příliš brzy, takže to nezvládnou a zajdou.

Stromeček v květináči tedy může být v pokoji s teplotou okolo 20 °C nejvíce tři dny. Musíme ho postupně na oteplení zvykat, takže ho z venku přeneseme nejprve do chladnější místnosti a teprve na ony tři sváteční dny ho umístíme do pokoje. Pak ho znovu postupně zvykneme na chlad – nejdříve do chladné místnosti tak na týden, pak teprve ven.

Je jasné, že když si stormeček v kontejneru půjdete koupit před Vánoci, můžete narazit na nešetrné prodejce, kteří prostě nastrkají do květináčů stromky ze školky. Ty svátky nepřežijí. Proto bychom se měli vypravit k dobrému zahradníkovi, který pečuje o všechny rostliny s úctou k přírodě.

Na jaře můžeme stromeček definitivně přemístit do zahrady. Přesadíme ho do většího květináče a i s ním ho lehce zapustíme třeba do trávníku nebo do záhonu. Tak ho budeme moci použít na Vánoce několik let. Pokud to není výše zmíněný zákrsek, tak po šesti až sedmi letech už bude tak velký, že bude třeba mu najít pěkné místo někde v zahradě. Tam bude růst a zdobit dlouhá desetiletí.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bývalá služebná prince Andrewa musela absolvovat školení, aby se mohla správně starat o jeho sbírku 72...

Styl

Skvělý pomocník na celulitidu i vrásky: Maderoterapie

Dům a zahrada

Připravte si tablety na čištění záchodu. Postačí vám tři suroviny: Jedlá soda, kyselina citronová a...

Zavřít reklamu