Vánoční osvětlení je radost, může však znamenat i nebezpečí. Jak vybrat to správné?

 Ostatní 
04. prosince 2014 05:49 / redakce
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Při výběru vánočního světelného řetězu bychom měli být obezřetní. Pokud nesplňuje uvedená kritéria, raději od něj pryč edb.cz
Různých typů a délek osvětlení, které nám má prozářit nadcházející vánoční svátky, je na trhu nepřeberné množství. Některá z nich však mohou být nekvalitní, či dokonce životu nebezpečná. Jak se v nich zorientovat a podle jakých kritérií vybrat takové, které nám namísto radosti a sváteční pohody nepřidělá jen spoustu problémů?

Před koupí bychom si měli světelný řetěz důkladně prohlédnout. Nesmí působit chatrným dojmem, tedy použité vodiče nesmějí být příliš tenké. Pokud budou tenčí než například u sluchátek do uší, raději se jim vyhněme. Mohly by se snadno přetrhnout a způsobit úraz elektrickým proudem.

Zástrčka se správnou roztečí kolíků by neměla být extrémně tenká. Kolíky by neměly pružit a musí být na nich ochranné převlečky z plastu, zamezující dotyku s kovem. Napájecí kabel musí mít od vidlice po první žárovku minimálně půldruhého metru, toto pravidlo platí pro všechny řetězy bez ohledu na to, zda jsou určené dovnitř, nebo ven. Zejména u venkovních je však vhodné vybrat výrobek s delším napájecím kabelem.

Pokud je řetěz vybaven transformátorem, mělo by na něm být uvedeno, zda je určený pro vnitřní (domeček se šipkou směřující dovnitř), nebo venkovní použití (šipka směřuje ven). U každého musí být návod a typový štítek na kabelu, na kterém jsou uvedeny informace o původu, napětí a příkonu řetězu, nebo také zda je odolný proti vodě a prachu, pokud jde o venkovní řetěz, pak také kód IP. Dále musí být uvedena bezpečnostní upozornění pro bezpečné používání, která musí být v českém jazyce.

Světelné řetězy rovněž musí být označeny typem nebo elektrickými údaji světelných zdrojů a jmenovitým napětím kompletního řetězu. Kde není označení této informace na světelném řetězu prakticky možné, musí být tato informace uvedena na trvanlivém neodstranitelném štítku nebo vhodné visačce na kabelu.

Před zapojením řetězu musíme vždy nejprve zkontrolovat, zda není žádná žárovička uvolněná. Prasklou žárovku bychom měli co nejdříve vyměnit, protože se ostatní začnou příliš zahřívat. Pokud máme malé děti nebo všetečné domácí mazlíčky, vhodnější bude pořídit bezpečnostní řetěz s transformátorem, který převádí vysoké, životu nebezpečné napětí na malé – například na 24 voltů.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Jákl exkluzivně promluvil o soukromí a přidal recept na dlouhé manželství

Styl

Jak zkrotit dlouhodobě rozbouřený nosohltan

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu