Adventní věnec na stůl, či na dveře? Trendy je jednoduchost

Letošním svátečním dekoracím vládnou střídmost, elegance a návrat k přírodě
📷
Dalších 8 fotografií v galerii
 Dům 
30. listopadu 2014 04:39 / maxibydleni.cz
  0   0
Patří k adventnímu období stejně nezmylitelně jako jmelí či vánoční hvězda. Klasický adventní věnec je dominantou svátečního stolu, můžeme ho však umístit v interiéru téměř kamkoli. Stále častěji se i u nás zavěšují na vchodové dveře, může ho ale nahradit i vazba ve tvaru ploché kytice. Tato tradiční sváteční dekorace navíc může mít i zcela neobvyklý tvar.

I když základní pravidla tvorby adventního věnce jsou dána, každoročně se objevují novinky, které dokážou překvapit. Těm letošním velí střídmost a elegance. Nepřekypují kombinací barev, nehýří nadbytečným množstvím zdobných prvků, jsou zkrátka krásné na pohled.

Někdo nedá dopustit na věnce z přírodnin, jiný se nebojí vsadit na umělé materiály. Na nich je ale sympatické, že mnohé věrně napodobují realitu, a navíc vydrží v pěkném stavu řadu let. Někdy se materiály kombinují, ozdoby jsou umělé a korpus přírodní, třeba ze slámy nebo z proutí, které je hitem letošního adventu. Navíc třeba slámový korpus koupíme za pár korun na každém tržišti či v květinářství a přizdobený ho budeme mít za chvilku.

Podle světových designérů je jedním z hitů letošní sezony zlatá barva, evokující luxus a dobré časy. Ekonomicky jsme na tom lépe, tak to chceme dát najevo. Proto v letošních kolekcích nacházíme i zlaté adventní a vánoční věnce. Buď jsou to uměle vytvořené kombinace zlatých lístků a větviček, nebo populární věnce z přírodních materiálů, částečně pozlacené.

K tradičním evergreenům patří i stříbrné věnce, napodobující různé typy dřevin, a výrobky imitující přírodní materiály – červené bobule, jehličnany, jmelí či listnaté keře. Pěkně působí například věnec ze zeleného listí, doplněný jemnými perličkami. Mnohé dekorace rovněž vypadají jako poprášené čerstvým sněhem.

Věnec, kterým ozdobíme svůj domov, rozhodně nemusí být pouze adventní se svíčkami. Můžeme ho pověsit třeba na okno, na zeď, vytvoříme z něj efektní závěs ze stropu, malými věnečky přizdobíme zábradlí… a samozřejmě ho zavěsíme zvenčí na vchodové dveře.

Živý věnec můžeme vyrobit například z listenů rostliny, kterou dobře známe pod názvem vánoční hvězda. Stačí je zapíchat do důkladně namočené floristické hmoty. Stále častěji se objevují i kouzelné adventní dekorace, které svým tvarem a provedením vůbec tvar věnce nepřipomínají, a přesto mohou plnit jeho funkci. A můžeme si ho dokonce upéct i z perníku.

Při domácí výrobě adventního věnce, na němž chceme rozsvítit svíčky, bychom měli vždy důsledně dbát na bezpečnost. Určitě se neobejdeme bez originálních kovových bezpečnostních kalíšků s bodcem, jímž svíčku do vytvořené dekorace bezpečně ukotvíme, a snadno zabrání jejímu vznícení. Jsou k dostání v každém květinářství, určitě je ale najdeme i na tržištích v nabídce prodejců vánočních dekorací.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Bydlení

Černé skvrny na listech orchidejí nevěstí nic dobrého. Poraďte si s nimi, dokud je čas

Zavřít reklamu