Pozor na na nachlazení u zvířat! Rýma může potrápit psa i kočku
Pokud psa musíme i v tomto období koupat, tak jedině večer. Ochranná vrstva kůže, kterou koupelí ztrácí, se totiž stihne během noci obnovit.
Psi a kočky mohou nastydnout stejně jako lidé. Kašlou, kýchají a teče jim z nosu. V tomto případě podáváme 2x denně ¼ anopyrinu. Pozor, nikdy nedávejme, zejména kočkám, léky obsahující paracetamol, který je obsažen například v Paralenu či Panadolu.
Pokud zvíře přestává žrát, je smutné a apatické, je potřeba nasadit antibiotika, které nám předepíše veterinář a poradí i s dobou a frekvencí podávání. I u zvířat je stejně nutné jako u lidí léky dovyužívat.
Výtok z očí nebo kašel jsou příčinou virového onemocnění, které navíc může být zkomplikováno ještě onemocněním bakteriálním. Pokud se hnisavá infekce dostane z nosní dutiny a očí i do oblastí nosohltanu, jedná se o tzv. zvířecí angínu. V každém případě je nutné vyhledat pomoc zvěrolékaře.
Pokud má nemoc hladký průběh, bohatě postačí, pokud budeme zvíře udržovat v teple a omezíme venčení na nezbytně nutnou dobu, případně mu naven oblékneme teplý obleček. Podávat můžeme i různé podpůrné vitamíny.
Komplikovanější průběh nemoci se většinou vyskytuje jen u starších zvířat nebo u nejmenších mláďat. Pokud by zvíře nemohlo ani přijímat potravu a tekutiny, je vhodné nasadit antibiotika. U klasického kašle či rýmy jsou však antibiotika zbytečná a zvířeti by mohla spíš ublížit, nežli přilepšit.