Symbol štěstí a hojnosti nesmí o Vánocích chybět v žádném domě
Ostatní
05. prosince 2014 06:49
/
redakce
📷
1 fotografie v galerii
Jmelí může být i součástí dekorativní sváteční vazby. Už jste si vybrali to letošní? / rajkvetin.cz
Nejnovější
Bílé bobule dozrávají právě v prosinci, proto jmelí připadalo našim předkům magické a přisoudili mu kouzelné účinky. Zavěšovali je do domů jako ochranu před ohněm, čarodějnicemi a zlými duchy. Také se tradovalo, že splní jedno přání každému, kdo je zašeptá do plamínku první zapálené svíčky na vánočním stromečku.
Do Čech se dostal zvyk zavěšovat do domu jmelí z Anglie. Keltové věřili, že přináší do domu štěstí, odvahu, lásku a plodnost, a proto dodržovali zvyk líbání. Muž směl políbit na Štědrý den pod zavěšeným jmelím kteroukoli ženu. Po každém polibku utrhli společně jednu bobulku, až na tu poslední. S tou se pak nechávalo jmelí viset až do příštích Vánoc.
Podle jedné legendy bylo jmelí kdysi stromem, z nějž Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Po třiatřiceti letech pak strom porazili Římané a z jeho kmene vyrobili kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Strom se hanbou zmenšil v malé keříky, které jsou nuceny žít z jiných stromů. Zahrnuje však dobrem všechny, kdož pod ním projdou. Svým parazitujícím životem symbolizuje život věřících, kteří jsou zčásti živi z Kristova těla.
Stálezelený poloparazitický keř roste na jehličnatých a listnatých dřevinách, kam jeho semena zanesou ptáci trusem. Semena zapustí kořínky do kůry stromu a rostlina se živí jeho mízou, z níž čerpá vodu a minerály. Ostatní živiny si vytváří fotosyntézou. Ve střední Evropě se objevuje především na akátech, lípách, habrech, jasanech, javorech, jeřábech, topolech, vrbách, borovicích a jedlích, ojediněle i na smrcích.
Jmelí můžeme najít i na jabloních, vzácněji dokonce na ořešácích a meruňkách. Ve světě existuje asi stovka botanických druhů, z nichž u nás roste pouze jmelí bílé. Kvete v březnu a v dubnu a je téměř nezničitelné. Usychá až se svým hostitelem, a tudíž například na cedrech dosahuje stáří i čtyř set let.
Kam dál?