Nabídkou svíček pulty přetékají. Proč si je ale nevyrobit podle svých představ?

 Ostatní 
05. prosince 2014 06:02 / redakce
  0
📷
7 fotografií v galerii
Originálním nápadem, který prozáří interiér, jsou domácí svíčky, kterým jako mističky poslouží kůra pomerančů ČT
K vánočním svátkům již neodmyslitelně patří kromě tradičních františků a purpury i vonné svíčky. Podpoří rodinnou pohodu a dodají interiéru tajuplný nádech. Bez světla svíček by nebyly Vánoce Vánocemi. Nesmíme však zapomínat na jejich bezpečné umístění, abychom místo krásných chvilek neprožívali ohnivé drama.

Výroba svíček má svou tradici, mohou být z parafínového vosku, směsí, gelové, velký comeback prodělávají v posledních letech i svíčky z pravého včelího vosku. Sváteční pohodu doplňují aromatické vůně skořice, jehličí nebo jemné kořeněné vůně.

Takzvané votivní svíčky jsou určeny k hoření v nádobách a mohou být vkládány do dekorativních kalíšků z keramiky nebo kovu. Velmi rozšířené jsou také lité svíčky, lisované, máčené – nazývané podle typu výroby.

Ruční výroba svíček nabízí umělecká díla nádherných tvarů. Svíčky si ale můžeme vyrobit i doma, přesně podle svých představ. Nejsnadnější je koupit si plát včelího vosku, který do tvaru svíčky zatočíme. K dostání jsou ve specializovaných prodejnách, určitě ale uspějeme i u některého z internetových prodejců, kteří nabízejí produkty ze včelího vosku.

Pokud toužíme po zcela domácí výrobě, ve specializovaných prodejnách jsou k dostání i různobarevné vosky, gely a knoty. Pro výrobu si připravíme formičky, můžeme použít i staré plato z bonboniéry nebo si pořídit formičky ze silikonu. K výrobě drobných „plovoucích“ svíček se skvěle hodí i silikonová tvořítka na led, která jsou k dostání v rozličných tvarech.

Podle návodu rozehřejeme vosk, zalijeme formičku s připraveným knotem a necháme ztuhnout. Do čirého vosku můžeme vkládat nalámané kousky vosku, mušliček, koření, drobných kamínků či větviček a vytvářet různé dekorace. Plovoucí svíčky snadno vyrobíme ve skořápkách z vlašských ořechů.

Svíčky zásadně umísťujeme na nehořlavou podložku a z dosahu malých dětí a zvířecích mazlíčků. Rozhodně by neměly nikdy zůstat bez dozoru. I ohořelý ubrus či díra v koberci by nám svátky zkazily, o požáru bytu či domu ani nemluvě. Vybavení interiéru je totiž většinou z hořlavých materiálů a bohužel zpravidla hoří velmi rychle.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Celulitida trápí ženy bez ohledu na věk i postavu. Tělu je potřeba dodávat živiny, které jsou účinné...

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum