Pozor na děravé okapy!

Okapy, zvláště pak u starších chalup a chat, je potřeba pravidelně kontrolovat
 Dílna 
15. prosince 2014 18:05 / wikimedia commons, Lad.Raj
  0   0
Ze zkušenosti víme, že lidé okapy na domech a zvláště pak chalupách málo kdy kontrolují. Přesto je to práce, která má smysl. Na jaře pak můžeme zjistit, že nám celou zimu protékala voda skrz okap na omítku a to už může mít závažné následky jako její opadávání nebo vznik plísní.

Nejlepší je začít důkladnou kontrolou okapů a jejich vyčištěním. Všechno listí a nečistoty musí pryč. Hned vidíme, zda okap, pokud není plastový, bude potřebovat na jaře nový nátěr. Pokud ale objevíme v okapu dokonce díru, nezbývá, než ji opravit už teď. Pokud není na střeše sníh, počkáme, až bude pár dní dobré počasí a můžeme se do toho dát. Není proč otálet.

Na trhu existuje řada přípravků. Pokud není díra velká, použijeme k tomu tmel, zvlášť k tomu určený. Měl by zaručovat elasticitu. V opačném případě totiž vlivem střídání deště a sluncem rozpáleného plechu, takový tmel brzy popraská. Místo očistíme, vykartáčujeme od rzi, případně přetřeme odrezovačem. Naneseme vrstvu tmelu tak, aby zasahovala prostor 10-15 cm na každou stranu od díry.

Pokud je otvor větší, k utěsnění okapů lze použít i bitumenovou samolepicí pásku. Byť to výrobci většinou neuvádějí, je lepší okraje pásky také přetmelit.

Někteří kutilové volí poměrně levný způsob opravy v podobě nátěru gumoasfaltem poté, co se díra ve žlabu či rouře překryje papírem. Po zaschnutí vznikne na poškozeném místě jakási lepenková záplata, která sice udrží vodu, ale je náchylná na mechanické poškození. Takovou opravu lze zvolit jako krátkodobé řešení.

Na jaře je potřeba opravu zkontrolovat, popřípadě dotmelit a dodatečně přetřít barvou vhodnou na kovové krytiny.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Věda & Vesmír

V sedmdesátých letech vědci předpověděli, že naše civilizace zkolabuje v tomto století. Podle nové studie...

Bydlení

Udržte v domě dobrou energii. Zavírejte koupelnu a sklápějte záchodové prkénko

Zavřít reklamu