Odklidit sníh před vchodem nebo kolem auta je snadné jen s dobrým hrablem

Sníh je těžký, proto hrablo musí být co nejlehčí, ale pořádně pevné.
 Dílna 
16. prosince 2014 05:00 / Fiskars
  0   0
Nějaké to odhrabování sněhu čeká skoro každého z nás. Buď si musíme odklízet před prahem, abychom se dostali domů a zase ven, shazovat sníh ze střechy, nebo ráno najdeme auto v závěji.

Na sníh v žádném případě neberte lopatu, kterou jste používali na zahradě na přehazování kompostu nebo na stavbě na písek. Odklízení sněhu potřebuje hlavně pořádný záběr, takže zašpičatělé nebo úzké lopaty nejsou kničemu dobré.

Hrablo musí být dost široké a mírně prohnuté, abyste mohli pořádně zabrat a hrnout sníh někam na jednu hromadu nebo alespoň odhrnovat na hromádky kolem cesty. Odklízení sněhu je poměrně náročná činnost a každý pohyb navíc pocítí především vaše záda. Proto je velmi důležité, aby hrablo bylo především lehké.

Dnes se hrabla vyrábějí ze speciálního plastu, který nemění pevnost a pružnost až do -30 °C. Plast je zakončem hliníkovou hranou. Když s ním narazíte na kámen nebo na obrubník chodníku, plast se nepoškodí. Pokud ovšem potřebujete hrablo na odklízení sněhu z auta, musíte si koupit naopak bez hliníkové hrany, se zakulaceným plastem, abyste si nepoškrábali lak. Speciální hrabla na auta mohou mít hranu obalenou měkčeným plastem nebo silikonem právě proti poškrábání laku.

Lehký plast, hliníkové nebo silikonové hrany, lehká, ale pevná hliníková násada – to vše vám ulehčí námahu při odklízení sněhu.

Výběr rozměrů je velký, takže hrablo snadno koupíte přesně na míru vaší výšky i síly. Běžná hrabala se dělají široká 40-50 cm, ale můžete mít i užší i širší. Pro pořádného chlapa, který musí odklízet velký chodník, se určitě hodí hrablo s větším záběrem.

Také násady se dají koupit různě dlouhé, takže si vaberete podle své výšky. Pokud se o hrablo v rodině střídáte, můžete si pořídit násadu výsuvnou, u které se dá délka různě nastavovat.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Kam dál?
Rady pro kutily! Jak nabrousit nůž, aby byl ostrý jako břitva?
Zahradní lavička vlastní výroby
Tvoření rozvíjí fantazii. Vyrobte s dětmi krásný domeček z obyčejné krabice
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do zahraničí bez rizika?

Věda & Vesmír

Neuvěřitelné rekordy. Co je pro člověka nebezpečný extrém, není ve zvířecí říši nic neobvyklého

Bydlení

Kožené sedačky jsou stále opředeny mnoha mýty. Přitom mají mnoho předností