Prostor pod schodištěm můžeme využít jako praktickou skrývačku

Rozložení, velikost a uspořádání jednotlivých prvků v prostoru pod schody musíme zvážit předem sami podle toho, co všechno potřebujeme uložit
 Dílna 
22. prosince 2014 04:48 / krasne-drevo.cz
  0   0
Schodiště může tvořit efektní součást obytného interiéru, zpravidla nám z něj ale „ukrojí“ poměrně dost místa. Alespoň část z něj ale můžeme získat zpět využitím prostoru pod ním. A nemusí v něm být umístěna pouze komora plná harampádí, v níž se budou věci kupit bez ladu a skladu.

Nevšední zpracování návrhu úložných prostor pod schodištěm je výzvou pro architekty, šikovné truhláře i firmy, které nabízejí systémy vestavěných skříní. Když si přejeme sestavu, která vyplní místo pod schody na centimetr přesně, s možností nákupu nejmodernějšího vnitřního šatního vybavení, můžeme si ji nechat navrhnout na míru z některého systému vestavěného nábytku.

Pro vytvoření úložného prostoru jsou praktičtější přímá nebo zalomená schodiště, než zatočená či točitá. Vzhledem k tenkým profilům jsou k tomuto účelu nejvhodnější schodiště ocelová, v bytech či rodinných domech je ale příjemnější dřevo.

Optimální je kombinace ocelové nosné konstrukce a dřevěných stupňů. U méně frekventovaných schodišť můžeme dokonce přímo chodit po skříni, toto atraktivní řešení ale něco váží a pevná konstrukce musí být ukotvena do zdi.

Při plánování „výplně“ pod schody můžeme vybírat materiál, barvu i složení vnitřního prostoru, pohrát si s volbou dekoru, barevného odstínu rámů či samotných výplní dveří. Škála povrchů se pohybuje stejně jako u skříní od příjemných tónů dřeva přes barvy až po moderní sklo nebo zrcadla. V nabídce jsou také bezúdržbové vodicí lišty pro dveře s teflonovým kolečkem se samomazným ložiskem.

Stranu schodiště, otevřenou do místnosti, můžeme zaplnit například konstrukcí se zásuvkami či mobilními kontejnery. Vzhledem k tomu, že v zásuvce udržíme optimální pořádek do výšky zhruba 40 centimetrů a hloubky na délku paže, tedy do 60 centimetrů, z praktického hlediska vyhrávají výsuvné prvky před jednou komorou.

K ukládání jsou vhodné i podstupnice, pod každým stupněm může být zásuvka nebo police, přístupná ze směru výstupu na schodišti, která může být kvůli snadnější údržbě uzavřena odklápěcí čelní deskou.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dokonalé ráje Středomoří. Vyberte si to nejkrásnější místo pro vaši dovolenou

Věda & Vesmír

Pohřbený kus mimozemského světa by mohl na Zemi způsobit velké problémy

Bydlení

Koloniální styl bydlení. Vyberte si jednu zemi nebo oblast, kterou se budete inspirovat

Zavřít reklamu