Prostor pod schodištěm můžeme využít jako praktickou skrývačku

 Dílna 
22. prosince 2014 04:48 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Rozložení, velikost a uspořádání jednotlivých prvků v prostoru pod schody musíme zvážit předem sami podle toho, co všechno potřebujeme uložit krasne-drevo.cz
Schodiště může tvořit efektní součást obytného interiéru, zpravidla nám z něj ale „ukrojí“ poměrně dost místa. Alespoň část z něj ale můžeme získat zpět využitím prostoru pod ním. A nemusí v něm být umístěna pouze komora plná harampádí, v níž se budou věci kupit bez ladu a skladu.

Nevšední zpracování návrhu úložných prostor pod schodištěm je výzvou pro architekty, šikovné truhláře i firmy, které nabízejí systémy vestavěných skříní. Když si přejeme sestavu, která vyplní místo pod schody na centimetr přesně, s možností nákupu nejmodernějšího vnitřního šatního vybavení, můžeme si ji nechat navrhnout na míru z některého systému vestavěného nábytku.

Pro vytvoření úložného prostoru jsou praktičtější přímá nebo zalomená schodiště, než zatočená či točitá. Vzhledem k tenkým profilům jsou k tomuto účelu nejvhodnější schodiště ocelová, v bytech či rodinných domech je ale příjemnější dřevo.

Optimální je kombinace ocelové nosné konstrukce a dřevěných stupňů. U méně frekventovaných schodišť můžeme dokonce přímo chodit po skříni, toto atraktivní řešení ale něco váží a pevná konstrukce musí být ukotvena do zdi.

Při plánování „výplně“ pod schody můžeme vybírat materiál, barvu i složení vnitřního prostoru, pohrát si s volbou dekoru, barevného odstínu rámů či samotných výplní dveří. Škála povrchů se pohybuje stejně jako u skříní od příjemných tónů dřeva přes barvy až po moderní sklo nebo zrcadla. V nabídce jsou také bezúdržbové vodicí lišty pro dveře s teflonovým kolečkem se samomazným ložiskem.

Stranu schodiště, otevřenou do místnosti, můžeme zaplnit například konstrukcí se zásuvkami či mobilními kontejnery. Vzhledem k tomu, že v zásuvce udržíme optimální pořádek do výšky zhruba 40 centimetrů a hloubky na délku paže, tedy do 60 centimetrů, z praktického hlediska vyhrávají výsuvné prvky před jednou komorou.

K ukládání jsou vhodné i podstupnice, pod každým stupněm může být zásuvka nebo police, přístupná ze směru výstupu na schodišti, která může být kvůli snadnější údržbě uzavřena odklápěcí čelní deskou.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum