Granitový dřez se nehodí do každé domácnosti. Můžete ho nevědomky i zničit

I granitové dřezy mají jednu slabinu
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
19. února 2018 11:25 / Shutterstock
  2   2
Granitové dřezy jsou v posledních letech velkým hitem a nejedna žena ho touží mít doma. Jenže pozor. Než si ho pořídíte, musíte zjistit jednu technickou maličkost, jinak svého nového krasavce můžete zničit raz dva.

I v moderní době myček nádobí má dřez své pevné místo v každé kuchyni. Ať už v něm myjete nádobí, omýváte ovoce a zeleninu, slíváte přebytečnou vodu z těstovin či brambor, nebo si v něm prostě jen potřebujete narychlo umýt pár hrnků od čaje.

Vývoj dřezů šel hodně dopředu a dnes se dají sehnat v nejrůznějších materiálech. Jedním z nich je i oblíbený granit. O dalších materiálech používaných k výrobě dřezů jsme blíže psali zde. Granitové dřezy vypadají luxusně a jejich další předností je vysoká odolnost. I granitový dřez má ale jednu slabinu a pokud ho nechcete zničit, měli byste si na tuto drobnost dávat velký pozor.

Tvrdá voda - velký nepřítel

Pokud máte doma tvrdou vodu, měli byste si pořízení granitového dřezu pečlivě promyslet. Ačkoliv je granitový dřez téměř nezničitelný a mezi jeho hlavní výhody patří, že vypadá stále téměř stejně, tvrdá voda mu opravdu příliš neprospívá.

Tvrdá voda zanechává na povrchu granitového dřezu vodní usazeniny v podobě šedých či jinak zbarvených skvrn. Do vodních usazenin se pak snadno vsakují „barevné potraviny“, které do dřezu vylijete – káva, čaj, víno, voda z červené řepy a podobně.

Pokud nechcete, aby vám zbyly oči pro pláč, je třeba se naučit o granitový dřez správně pečovat. Právě náročnější údržba granitového dřezu je totiž slabou stránkou tohoto výrobku.

Péče o granitový dřez

Granitový dřez se jen tak neušpiní a rozhodně se nemusíte obávat škrábanců a rýh. Vydrží téměř všechno. Alfou a omegou úspěchu je pravidelné a časté čištění. K tomu vám postačí jemná houbička, která přijde na řadu nejlépe po každém použití dřezu.

Kromě běžných prostředků na mytí nádobí a kuchyňského zařízení jsou na trhu k dostání i speciální přípravky určené přímo k ošetřování granitových dřezů. Jejich nespornou výhodou je to, že na povrchu dřezu vytvoří ochranný film.

Jak dřez čistit

Dřez nejlépe po každém použití vyčistěte a vysušte. Pokud usazeniny na vašem dřezu přetrvávají, použijte prostředek na odstranění vodního kamene (ne čističe odpadu). Také můžete vytvořit roztok z jedné části octa a tří částí vody, nanést na dřez a tím uvolnit nános kamene, nebo dřez potírat rozkrojeným citrónem. Usazeninu potom můžete snadněji odstranit pomocí houbičky a prostředku na čištění dřezu.

Při ošetřování granitového dřezu se v každém případě vyhněte drátěnkám, koncentrovaným přípravkům s bělicím efektem či čistidlům obsahujícím chlorové účinné látky. Vhodné nejsou ani některé silné čističe odpadu.

Co s odolnými usazeninami

Pokud jsou skvrny velmi těžko odstranitelné, naplňte dřez roztokem vytvořeným ze 40 dílů vody a jednoho dílu bělidla nebo biologického pracího prostředku a nechte působit přes noc. Poté roztok vypusťte a dřez pečlivě vypláchněte. Tento způsob ovšem není rozhodně určen pro každodenní údržbu dřezu.

A na co si dát u granitového dřezu obzvláště pozor? Nikdy byste neměli používat kovové čistící houbičky nebo drátěnky. Nezanechávejte dlouho na povrchu dřezu ocelové a litinové kuchyňské potřeby. A nikdy nenechávejte ve dřezu vlhké hadříky či houbičky přes noc. Všechny tyto zlozvyky by vám mohly zničit váš krásný nový kuchyňský dřez.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Věda & Vesmír

Zemřel Brit, který navždy změnil svět. Stál za vynálezy, které dnes používá každý z nás

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu