Vybíráme novou pracovní desku do kuchyně

 Dům 
30. září 2016 09:17 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nabídka pracovních desek na kuchyňskou linku je široká, při výběru záleží především na našem vkusu a finančních možnostech prazskykamen.cz
Výměna pracovní desky na kuchyňské lince se může proměnit v pořádné dilem, protože nejde jenom o barvu a design. Na trhu je obrovská nabídka materiálů, z nichž nám půjde hlava kolem. Podle čeho tedy vybrat tu nejvhodnější.

Hlavními požadavky na opravdu funkční kuchyňskou desku jsou snadná údržba, dlouhá životnost a nezávadnost. Cenově nejpříznivější je laminát, všechny ostatní materiály mnohem více provětrají naši peněženku, třeba nerez, který právě zažívá svůj comeback, nebo pravé dřevo, jehož cena se odvíjí od použitého druhu. Milovníky přírodních materiálů určitě okouzlí i pravý kámen. Velmi praktické jsou díky bezespárovému spojení a integrovanému dřezu umělé kameny, u nichž velmi záleží na kvalitě instalace. Méně časté jsou kompaktní desky či speciální keramický povrch.

Nejčastěji používaným materiálem, výhodným i finančně, je bezesporu laminát. Vyrábí ho mnoho firem, desky jsou k dostání v klasické šířce pro kuchyňskou linku i v užších variantách, jimiž můžeme překrýt rozličné skříňky, umístěné v prostoru, a přetvořit je tak v pomocné pracovní pulty. Mají zaoblenou přední hranu, která se nazývá postforming.

Vybrat si můžeme z neuvěřitelně široké nabídky barev i dekorů. Ve většině obchodů nám je uříznou na míru, v nabídce služeb již bývá i provedení výřezů pro dřez a zapuštěné kuchyňské přístroje. Bez problémů přikoupíme i krycí pásky, lišty na boční hrany i těsnicí ke stěně, běžný je i poměrně široký sortiment doplňků, sloužících k ukončování různých přechodů a rohových sestav.

Dřevo, sloužící ke krytí kuchyňské linky, je dodávané jako deska v různých tloušťkách a nazývá se spárovka. Její výhodou je snadnější náprava případných škod, stačí ji přebrousit a znovu povrchově upravit. Řadu barev a struktur nabízí umělý kámen, který umožňuje poměrně snadné vytváření různých tvarů, zaoblení, výstupků a vyfrézování. Jeho nevýhodou je vyšší cena. Pravý kámen se cenově liší podle konkrétního typu, nejběžněji užívanými jsou žula či mramor. Při výběru ale nesmíme zapomenout, že se jedná o přírodní materiál, jehož odstín a vzhled se může kus od kusu lišit.

K novinkám se řadí keramický neolith, který je mimořádně odolný vůči mechanickému poškození. Jeho nevýhodou je ale menší nabídka odstínů. Skutečnou specialitou jsou skleněné desky. Používají se silné, takže se určitě nemusíme bát, že bychom je rozbili. Jejich nevýhodou je však náročnější údržba, bez pravidelného přeleštění prostě dojmu uklizené kuchyně nikdy nedocílíme. Navíc se řadí k finančně opravdu náročným materiálům.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej