Dáváte psovi stále stejné krmivo? Ubližujete mu

Stejně jako u lidí, i u psů by měl být jídelníček rozmanitý
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
10. července 2018 12:43 / Shutterstock
  0   0
Výrobci psích krmiv se předhání v tom, kdo dá zákazníkovi lepší nabídku. Některá jsou velmi kvalitní, jiná méně. I když si ale oblíbíme některé granule, rozhodně bychom je svému psovi neměli dávat celý život.

Vždy bychom se měli zaměřit na to, co zdravotní stav našeho psa aktuálně vyžaduje. Pokud je unavený, bude potřebovat granule, které mu dodají energii i cenné látky. Když ztloustne, měli bychom volit z „light“ nabídky. A když zestárne, měl by dostávat speciální „senior“ jídlo.

(Ne)střídání krmiva

Ještě nedávno platilo pravidlo, že se psí granule střídat nesmí. Na trhu byly tři druhy – pro štěňata, dospělé psy a seniory – a ty se obměňovaly. Hojně byla rozšířena i fáma, že jakmile začneme krmit jednou značkou, musíme u ní už zůstat. Takový způsob nestřídání krmiv podporovali i veterináři, takže se mezi chovateli poměrně zaběhl. Těžko říci, jestli šlo tehdy o nějakou lobby výrobce psích granulí, nicméně dnes už se ví, že střídání krmiva je naopak žádoucí.

Vždy se musíme držet aktuálního zdravotního stavu našeho zvířete a tím se řídit. Další volba je už na nás. Výrazného posunu se osvěta ohledně psích granulí dočkala až s racionalizací přístupu k výživě. Staré „pravdy“ najednou přestaly platit a chovatelé začali více experimentovat.

Zdravotní obtíže

Někdy se může přihodit, že psa postihne potravinová intolerance, alergie či jiná zdravotní obtíž. Ani v tuto chvíli by zvíře nemělo dostávat stejné granule jako doposud. Nečekejte ani na to, až spotřebujete načaté balení, ale okamžitě pořiďte zvířeti takové krmivo, které bude pro něj v tuto chvíli nejlepší možné. Pro organismus psa to nebude žádný šok, jak se dříve říkávalo, ale naopak příjemná změna. Stejně jako my rádi ochutnáme občas něco nového, tak i zvířeti změna přinese nejen zdravotní výhody, ale poznání nových chutí.

Dalším přínosem je pak pochopitelně změna nutričního složení krmiva, jelikož každé maso obsahuje jiné spektrum aminokyselin a každá receptura obsahuje trochu něco jiného. Střídáním receptur tedy zajistíme pestrost a přísun širší škály dalších látek. Navíc se mezi odborníky v poslední době hovoří o tom, že pokud je pes dlouhodobě vystaven výhradně jen jednomu druhu bílkovin, může mu na tento druh časem vzniknout alergie.

Kontrolujte složení

Nutno podotknout i to, že střídání krmiva bychom měli provádět vždy s ohledem na aktuální zdravotní stav našeho zvířete. Nebudete-li vědět, po jakém druhu granulí sáhnout, poraďte se raději s veterinářem. Zavádět nové krmivo není žádoucí v době, kdy je pes v rekonvalescenci nebo se momentální léčí. V každém případě bychom vždy měli u nového krmiva prohlížet složení na obalu.

A v neposlední řadě je vždy nutné hlídat krmnou dávku pro psa. Každý výrobce to může mít jinak nastavené a zároveň je třeba brát zřetel na to, že i váš pes je originál. Tedy mezi těmito dvěma aspekty je nutné kompromis. Někdo má rychlejší metabolismus, jiný pomalejší. I to je nutné zohlednit v krmné dávce. Pokud má pes hlad, klidně mu dávku o trochu zvyšte. Pokud přibírá, jídla uberte.

Rovněž je důležité znát standard plemene, jak má pes vypadat. Optimální kondici poznáme podle toho, že žebra nesmí být vidět, ale musí jít nahmatat. Správným dávkováním jídla pomůžeme předejít, mimo jiné, i zažívacím obtížím.

Martina Langová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři, kde ještě vládne klid a pohoda

Věda & Vesmír

Průzkumníci objevili vrak slavného torpédoborce z druhé světové války

Bydlení

Tipy, jak využít přebytečná plata a krabičky od vajec

Zavřít reklamu