V pračce si můžete vyrobit zajímavou ozdobu interiéru

Touto metodou oživíte prádlo, které vám dávno leželo někde na dně skříně
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dílna 
31. července 2018 16:03 / Shutterstock
  1   1
Pračka nemusí sloužit jen ke svému původnímu účelu. Pomůže vám také zajímavě oživit váš interiér. Snadno v ní totiž obarvíte rozmanité kusy textilu.

Touto metodou oživíte prádlo, které vám dávno leželo někde na dně skříně. Práce je navíc tak jednoduchá, že ji bez potíží zvládne každý. Vdechnete tak nový život například starému povlečení, potahům, přehozům, kalhotám i dalším textiliím.

Nejprve si stanovte, čeho chcete docílit

Než začnete, je dobré si všechno dobře promyslet. Stanovte si, zda chcete obarvit látku celou, nebo budete chtít docílit určitého vzoru. V prvním případě je lepší dát prádla do bubnu méně. Pokud bude buben plný, hrozí totiž nebezpečí, že barva nebude jednolitá a na prádle vzniknou nevzhledné šmouhy.

Určitého vzoru, například typických krajkových koleček, docílíme pomocí provázků, gumiček či jiných zpevňovačů. Místa, která mají zůstat neobarvena, pevně stáhneme – nejlépe umělými materiály, které odolají i vyšším teplotám. Cílem je, aby se barva do takto zavázaných míst nedostala, čímž se docílí zajímavého barevného efektu.

Použijte barvy na batiku

I do pračky se hodí barvy, které se používají na batiku v hrnci. Důležitý je také druh látky, kterou chcete obarvit. Při nákupu vhodné barvy věnujte pozornost nejen odstínu, ale také jejímu určení pro jednotlivé druhy tkanin.

Při rozhodování, jakou barvu zvolit pro zašlý přehoz, také zvažte, zda snese vysokou teplotu. Drtivá většina barev funguje při 80 až 90 stupních Celsia i při barvení v pračce. Barví se na vyvářku nebo v podobném programu na vysoké teploty.

Barvení se příliš neliší od běžného praní

Barvení v pračce vám nedá zabrat více než běžné praní. Jen místo prášku použijete barvu a místo aviváže ocet. Textilii namočíte a a vložíte do bubnu, který by neměl být zaplněný více než z poloviny. Do bubnu vsypete několik lžic soli, aby se barva v tkanině lépe zachytila.

Zvolíte program na 80 až 90 °C a zapnete praní. Ve skleničce nebo kelímku rozpustíte v horké vodě barvu. Když se pračka naplní vodou, nalijete do nádržky na prací prášek připravený roztok z vody a barvy. Nálevku neprodleně vypláchnete horkou vodou.

Pokud chcete barvu fixovat, přidejte v programu máchání do nádržky na aviváž ocet. Abyste se zbavili octového zápachu, máchání zopakujte, můžete přidat i aviváž. O pračku strach mít nemusíte, barvy jí neublíží. Pokud by ale obavy u vás přece jen převládly, zkuste barvení v mikrovlnce.

Jan Novák | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Věda & Vesmír

Hadi začali diverzifikovat po vymření dinosaurů. Masově se šířili po všech kontinentech

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu