Houby, které chutnají a léčí. Vypěstujte si je na své zahrádce

Houby můžete na zahradě začít pěstovat klidně právě teď
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
10. září 2018 13:39 / Shutterstock
  26   3
Někdo je chodí sbírat do lesa, jiný si je vypěstuje na své zahradě. Máte-li alespoň kousek volného místa, neváhejte a pusťte se do pěstování hub. Budete sami překvapeni – málo práce a velký výnos.

Proč něco chodit hledat, když si to můžeme vypěstovat sami doma a mít to po většinu roku k dispozici? Houby vás příjemně překvapí. Nevyžadují žádnou extra péči a sklizeň zaručují pořádnou!

Čirůvka

Tuhle houbu můžeme najít krom lesa i na louce či na pastvinách. Roste i v zahrádce, případně si ji tam můžeme sami snadno vypěstovat. Najdeme si menší místo ve stínu – bohatě postačí 2 m². Ohraničíme a nasypeme sem listovou hrabanku do tloušťky zhruba deset až patnáct centimetrů. Poté ji zasypeme zrnitou sadbou (seženeme v každém větším zahradnictví). 

Lehce pokropíme vodou a přikryjeme netkanou textilií. Po půlce října ji však už můžeme odstranit. Čirůvka snižuje hladinu krevního cukru, takže si na ní pochutnají hlavně diabetici. Ovšem pozor – za syrova je toxická, vždy ji musíme řádně tepelně upravit.

Žampiony

Jedna z nejoblíbenějších českých hub vyroste skoro všude – na poli, louce, zahradě, kompostu i v pařeništi. Krom toho, že báječně chutná a lze z ní připravit nespočet jídel, jde o houbu, na kterou by se měli zaměřit hlavně alergici. Žampion totiž pomáhá při kožních alergiích i astmatu. Díky tomu, že výrazně snižuje hladinu krevního cukru, měli by jej do svého pravidelného jídelníčku zařadit také astmatici. Houba má antibakteriální účinky a likviduje i zlatého stafylokoka. Počátky pěstování této populární houby sahají až k roku 1600. Pustíte-li se do toho, zvládnete to i vy, není na tom nic složitého.

Hlíva

Pěstovat ji můžeme na slámě, v jutovém pytli nebo v pařezu. Nejvhodnějším obdobím pro její výsadbu je právě září či říjen. Houba plodí rychle a hodně. Připravit se z ní dají řízky, je skvělá na guláš a dá se říci, že ji můžeme použít všude tam, kde bychom jinde využili maso. Krom toho, že skvěle chutná, také léčí. Je jedničkou v posilování obranyschopnosti těla. Chrání nás proti nemocem z nachlazení a výrazně zvyšuje dobu rekonvalescence po nemoci.

Čaga

Jde o houbu, která má naprosto jedinečné léčivé účinky. Její pěstování je o něco složitější než u hub výše uvedených, ale rozhodně to stojí za to vyzkoušet. Čaga má ráda velmi chladné prostředí. A roste pomalu. Je plná cenných látek, jako jsou mangan, železo, draslík, měď, zinek nebo sodík. Ukrývají se v ní rovněž látky podobné antibiotikům. Téměř žádná nemoc pro ni není problémem – používá se při léčbě rakovinného bujení, snižuje bolest, působí příznivě jako doplněk při chemoterapii, eliminuje žaludeční vředy, snižuje vysoký krevní tlak a pomáhá při lupence. Houba také výrazně dobře působí na dýchací cesty a plíce, rovněž i na kvalitu krve a kůže.

Pýchavka

Roste volně v přírodě, ale pěstovat ji můžeme i v sadu nebo na zahradě. Nejraději má půdu vlhkou, humózní a bohatou na živiny. Protože si libuje v dusíku, často a ráda se ukrývá v hustých porostech kopřiv. Výsev bychom měli provést nejpozději do konce října. A zapomenout bychom neměli ani na hnůj – nejlépe králičí, houba si v něm bude libovat. Pýchavka je výborná do polévek a omáček či obalená a osmažená jako řízek. Lidová medicína ji využívá při astmatu a kožních onemocněních, například vyrážkách.

Martina Langová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chcete si vyšlápnou 4444 schodů? Vydejte se do norského fjordu Lysefjorden

Věda & Vesmír

Příroda nám zatápí a život ve městech se může dramaticky proměnit

Bydlení

Údržba skla může být hračka. Zkuste pár triků

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu