Únor v zahradě přináší první povinnosti. Víte, co byste měli udělat?

 Zahrada 
22. února 2019 09:35 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Překvapit vás mohou v tuto dobu sněženky Depositphotos
Přestože je někde sníh, jinde mráz a teploty večer klesají i pod nulu, najdou se v únoru už činnosti, které je možné dělat na zahradě. Dočkat se můžete prvních kvítků bledulí, sněženek, ale také talovínů nebo ladoněk.

Abyste si předpěstovali sazenice, vysejte do nádob raný salát, letní pór nebo košťálovou zeleninu, rajčata, papriku, majoránku i bazalku. Radost na zahradě vám brzy může udělat bez ohledu na to, zda je, nebo není sníh, květ sněženky, bledule, ladoňky, talovínu nebo puškinie a čemeřice.

Ochranná vrstva

V okrasné zahradě je potřeba kontrolovat dvouletky, které přezimují pod vrstvou chvojí. Ochrannou vrstvu je občas nutné odstranit, aby rostliny vyvětraly. Koncem měsíce odkryjte trvalky a odstraňte všechny jejich nadzemní části. Důležité je také pohnojit je.

Není dobré vstupovat na zamrzlý trávník, aby stébla trávy neodumírala a nevznikala holá místa. Pokud v teplejších oblastech půda rozmrzne, můžete na trávník přidat jemný kompost nebo založit nový.

Pracovat můžete i na dřevinách. Okrasné keře seřízněte těsně nad zemí. U keřů, které kvetou už zjara, odstraňte suché nebo poškozené větve. Pokud nejsou mrazy, můžete omladit i stále zelené stromy a živé ploty. Řežte větve javorů a hlohů, abyste dali jejich korunám tvar.

V užitkové zahradě je potřeba prořezat bobuloviny, které tím omladí. Zároveň to napomůže úrodě. Stříhejte výhony starší čtyř let, které mají načernalou barvu. Uděláte dobře, když budete kmeny stromů chránit zastiňovacími deskami nebo postřikem proti přehřátí sluncem. Okopejte také zem kolem vinné révy.

Roztaje sníh

Po sněhové pokrývce můžete rozhodit komplexní hnojivo nebo kompost, protože až se sníh rozpustí, vše s vodou pronikne do půdy. Měli byste také převrstvit kompost, který jste měli založený už loni. Na dně by měla být vrstva hrubšího materiálu, nad ním pak samotný kompost a nahoru patří další vrstva hrubšího materiálu. Nakonec můžete polít kompost močůvkou a za pár měsíců ho používat na zahradě. Jaké nářadí nesmí chybět na zahradě, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Pivní zálivka strčí komerční hnojiva do kapsy. Prospěje nejen petúniím

Zavřít reklamu