Cibuloviny, které můžete bez problémů rychlit doma

 Zahrada 
22. března 2019 15:26 / Jitka Holoubková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Ne každá cibulovina lze rychlit tak snadno jako některé tulipány Pixabay
Jaro už se hlásí, a tak ho pusťte i domů. Rozjasněte si byt prvními cibulovinami. Některé jsou na domácí rychlení více náročné a jiné vám porostou bez větších zásahů. Poradíme, jak na to.

Konvalinky ne, krokusy a tulipány ano

Ty první kytky, které vám každoročně připomenou, že není celý rok jen zima, bývají právě cibuloviny. Nejčastěji jsou to malé tulipány a narcisy, hyacinty, modřence nebo konvalinky. V květináči na okně nebo na stole dokáží úplně změnit náladu v bytě. Nejen tím, jak vypadají, ale také svojí vůní. Tu nejsilnější z nich má nejspíš hyacint.

Některé cibuloviny lze rychlit jen obtížně – například konvalinky, jiné jsou bez problémů. Úspěšní budete i jako pěstitelé začátečníci třeba u krokusů neboli zahradních šafránů, u malých kosatců nebo u Kaufmannových či Fosterových tulipánů.

Vyrobte si substrát

Jak si cibuloviny připravit a být při jejich rychlení úspěšný? Začněte co nejdříve a na cibulky použijte nějakou nízkou nádobu se substrátem, který si sami vyrobíte. Do hlíny přimícháte písek a taky drobný štěrk, aby byla propustnější. Cibulku nedáváme nijak hluboko, spíš ji jen jemně zatlačíme pod povrch. A zalijeme vodou. Nádobu nedáme hned na okno, ale necháme ji v první fázi v temnu a chladnu.

Další dny pak cibuli zalévejte a kontrolujte, jestli už se začaly tvořit kořínky. Ty by měly být neustále ve vodě. Teprve když začne rašit část nad cibulkou, můžeme nádobu přesunout blíž k oknu a postupně rostlinu zvykat na sluneční svit. Čím víc světla dostane, tím rychleji se rozvine její květ.

A potom, co vám udělají parádu v bytě, můžete cibuloviny přesunout na zahradu, kde jim bude určitě lépe a budou se rozrůstat. O tom, jak pěstovat cibuloviny na záhonech, se můžete dočíst zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leonardo DiCaprio to už přehání, shodují se fanoušci. Jeho nejnovější modelce je totiž jen devatenáct

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Tech

Tankery KC-10 jdou do důchodu. Stroje s přezdívkou Big Sexy nahradí KC-46 Pegasus