Jak přesazovat orchideje, aby vám nádherně kvetly? Zkuste osvědčené pěstitelské tipy

 Zahrada 
09. dubna 2019 13:17 / Monika Thomsonová
  2
📷
6 fotografií v galerii
Jaro je nejlepší doba na přesazování orchidejí Shutterstock
Těšili jste se z krásné orchideje, ale ona odkvetla a uhynula? Netrapte se. Aby tato překrásná květina nemusela napříště skončit zbytečně v koši, je potřeba dodržovat několik zásad. Poradíme vám, jak o ně správně pečovat.

Orchidejím vyhovuje světlé místo bez přímého slunce. Nejvhodnější teplota v zimním období je 22 °C přes den a o něco nižší v noci. Letní horka snášejí dobře, ale nejnižší teplota okolního prostředí by neměla klesnout pod 16 °C. Na zalévání je nejvhodnější dešťová voda, ale může být i odstátá voda z vodovodu. U orchidejí rodu Phalaenopsis dejte pozor, aby substrát mezi jednotlivými zálivkami proschnul. Květináč s orchidejí na půl hodiny postavíme do nádoby s vodou, aby načerpala potřebnou vláhu a přibližně do každé třetí zálivky přidáme speciální hnojivo.

Jak správně přesazovat

Orchideje přesazujeme většinou jednou za dva roky. Nejvhodnějším obdobím je jaro, ale přesazovat můžeme jen rostliny, které nekvetou.

  • Orchidej vyjmeme z květináče, očistíme kořeny, suché nebo poškozené odstraníme. Velmi dlouhé kořeny zkrátíme o třetinu.
  • Pokud na rostlině zůstalo málo kořenů, zmenšíme listovou plochu a odřízneme některé ze starých listů.
  • Řezy ošetříme prachem z dřevěného uhlí nebo potřeme mletou skořicí, abychom zamezili šíření plísně.
  • Orchidej vložíme do nového květináče, opatrně rozložíme kořeny a zasypeme substrátem.
  • Po přesazení ji každý den rosíme a teprve po týdnu ji začneme zalévat.

Pozor na zeminu

Orchideje, které pěstujeme v bytech, patří téměř výhradně k epifytickým druhům, kdy kořeny slouží k upevnění rostliny k podkladu. Některé lze pěstovat bez půdy na kusech kůry. Substrát, do kterého rostlinu sázíme, musí být vzdušný, lehký a propustný. Můžeme si koupit speciální substrát na orchideje nebo si vyrobit vlastní.

Jak na vlastní substrát

V poměru 1:1:1 smícháme přibližně dvoucentimetrové kousky zdravé borovicové kůry, běžný bílý polystyren a kousky nastříhaného molitanu. Tuto směs smícháme s rašelinou a zahradnickým perlitem.

Jaký je vhodný květináč?

Při výběru květináče musíme pamatovat na důležitou věc. V kořenech orchidejí je zelené barvivo, které na fotosyntézu potřebuje světlo. Aby nám orchideje přinášely radost ze svých květů, musíme je zasadit do průsvitného květináče.

Co dělat, když nekvetou?

Pokud orchideje nekvetou, máme několik možností. Nejjednodušší je vyzkoušet hnojivo s vyšším obsahem fosforu a nižším obsahem dusíku, které podporuje kvetení.

Během zimy, kdy je méně přirozeného světla, přesuneme rostliny přímo k oknu. Změna místa může být pro orchidej impulsem ke kvetení.

Není vhodné pěstovat orchideje při konstantní teplotě. Snížíme-li teplotu o dva stupně a přestaneme přihnojovat, mělo by to nastartovat kvetení, pokud dodržíme ostatní pěstitelské podmínky. (Dále čtěte: Nekvete vám orchidej? Stačí dvě ingredience a bude obsypaná květy).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Nový trend v boji proti vráskám je bezbolestný a levnější než botox. Poznejte metodu face tape

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu